Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Самоначисляване на ДДС във връзка с фактура за префактуриране на пътни разходи по обучение

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

Дружество е регистрирано по чл. 97а от ЗДДС. През месец август получава фактура от доставчик ФЛ от Канада за префактурирани пътни разходи за извършено обучение в полза на българското дружество, но обучението се извършва в Германия и разходите са за пътуването на физическото лице от Канада до Германия и обратно. Трябва ли българското дружество да самоначисли ДДС в дневник продажби за месец юни?

Физическо лице от Сърбия издава фактура за обучение на същото българско ЮЛ за извършено обучение също в Германия. Трябва ли българското дружество да самоначисли ДДС в дневник продажби за издадената фактура?


Отговор:
За да стане данъкът изискуем от получателя на услугата, чл. 82, ал. 2, т. 3 от закона поставя няколко условия, а именно:
- доставчикът да е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната;
- доставката да е с място на изпълнение на територията на страната;
- доставката да е облагаема.
 
В случая става въпрос за доставчици физически лица, неустановени в страната. Това, че са физически лица, обаче, не ги прави автоматично данъчно незадължени лица. Съгласно чл. 3, ал. 2 изречение второ от ЗДДС независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него. Това, че получавате фактури от тези лица, говори по-скоро, че действат като данъчно задължени лица.

Без да коментирам самото префактуриране като допустимо или не, трябва да уточните дали префактурирането на транспортните разходи е еднократна услуга за физическото лице от Канада или това е част от независимата му икономическа дейност. Физическото лице от Сърбия явно има качеството на данъчно задължено лице, тъй като обучението е продължителен процес и не може да се тълкува, че е еднократно.

Ако и двете лица са данъчно задължени, тогава трябва да се провери мястото на изпълнение на доставките.

Съгласно чл. 21, ал. 4, т. 2 от закона, мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където се извършва пътническия транспорт, пропорционално на реализирания пробег. Ако пътническият транспорт е с маршрут Канада – Германия и обратно, то този транспорт е изцяло извън страната и съгласно чл 86 ал 3 от ЗДДС доставката е необлагаема. За да докажете обаче, че става въпрос за пътнически превоз, а не някаква друга услуга, трябва да имате доказателства за това – билет и бордна карта например.
 
Мястото на изпълнение на услугата обучение ще се определи по реда на чл 21 ал 2 от ЗДДС и ще е там, където получателят извършва своята независима икономическа дейност, т.е. в България.

Обучението по чл. 41 от закона е освободена доставка, само ако е предоставена от изброените български институции. Това означава, че обучението, предоставено от други лица, не се счита за освободена доставка и е облагаема.

Ето защо, за услугата обучение, всички условия на чл. 82, ал. 2, т. 3 ще са изпълнени и данъкът ще е изискуем от българската фирма. Това означава, че трябва да си самоначислите данъка с протокол по чл. 117 и да  го отразите в дневника за продажби.
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x