Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Регистрация по ДДС за фирма с натрупан оборот от 50 хил. лв., изпълняваща услуги за фирма в САЩ

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос: Българска фирма, сключила договор с фирма в САЩ за извършване на консултантски услуги, коригиране на текстове, създаване на текстове от разстояние, при натрупан оборот 50 000.00 лева трябва ли да се регистрира по ДДС?

Отговор:
При определяне на мястото на доставки на услуги е важно да се определи статута на получателя. За да третирате фирмата от САЩ като данъчно задължено лице, следва да се съобразите с текстовете на Регламент 282/2011 и по-конкретно чл. 18, ал. 3
 
Чл.18
3. Освен ако не разполага с информация за противното, доставчикът на услуги може да счита, че получател, установен извън Общността, има статут на данъчнозадължено лице:
а) ако получи от получателя удостоверение, издадено от компетентния данъчен орган на получателя, в потвърждение на факта, че получателят извършва стопанска дейност, с цел да му се предостави възможност да получи възстановяване на ДДС по силата на Директива 86/560/ЕИО на Съвета от 17 ноември 1986 г. относно хармонизиране на законодателствата на държавите-членки в областта на данъците върху оборота — правила за възстановяване на данъка върху добавената стойност на данъчнозадължени лица, които не са установени на територията на Общността ( 2 );
б) когато получателят не разполага с това удостоверение, ако доставчикът разполага с идентификационния номер по ДДС или подобен номер, изпълняващ същата функция, предоставен на получателя от страната по установяване и използван за идентифициране на данъчнозадължени лица или с всяко друго доказателство за това, че получателят е данъчнозадължено лице и ако доставчикът извърши проверка в разумна степен на точността на информацията, предоставена му от получателя, с помощта на обичайните търговски мерки за сигурност като мерките, свързани с проверките на самоличността и на плащанията.
 
В случай че можете да докажете, че получателят на услугите е данъчнозадължено лице, тогава мястото на доставка на предоставените услуги, ще се определи по чл. 21, ал. 2 от ЗДДС, т.е. мястото на изпълнение при доставка на услугата ще е там където получателят е установил независимата си икономическа дейност /в случая в САЩ/.

Услугите с място на изпълнение извън страната са необлагаеми по ЗДДС, затова не участват в оборотите за регистрация по чл. 96 от ЗДДС и не следва да се регистрирате по този член.

Когато услугите са с място на изпълнение в трета страна /извън ЕС/, тогава тези услуги не участват и в специалната регистрация по чл. 97а от ЗДДС.

С уважение:

Нормативна рамка:
- ЗДДС
Вижте ЗДДС тук >>>

Регламент 282/2011

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x