Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Ред на облагане на покупки и продажби на автомобили от и в ЕС

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

Имам инвойси за покупка на автомобили от ЕС фирми с валиден VAT номер - аз го осчетоводявам по общия ред - ВОП. Продавам автомобили към  ЕС фирми с валиден VAT номер - осчеводовявам ВОД и VIES декларации. Клиентите искат да се прилагат специален ред на облагане по чл. 143 , т.е на маржа, тъй като имат вече доста български клиенти и трябва да начислят 20% ДДС.


1. Може ли да избирам за всяка продажба отделно, по кой ред на облагане да фактурирам?


2. Как се прави протокол за маржа; на покупката на автомобила, придобит от доставчик от ЕС, правя ли протокол по чл. 117 или нещо друго /т.е самата покупка отразява ли се в дневниците по ЗДДС и в кои колони влиза в дневника/?


3. Необходимо ли е самият доставчик да бъде регистриран като дилър на автомобили втора употреба /ние от наша страна, разбрах, че не е необходимо да подаваме уведомление в НАП/?

Може ли да ми дадете пример стъпка по стъпка за: покупка на автомобил за 20000 евро от ЕС и продажба на автомобила на българска фирма за 50000 лв.?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Ред на облагане на покупки и продажби на автомобили от и в ЕС

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x