Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Отразяване на закупен от публична продан имот в дневника за покупки

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ Дружество закупува имот - апартамент - от публична продан. Длъжникът не е регистрирано по ЗДДС лице. Имаме само постановление от ЧСИ? Трябва ли апартаментът да се отрази в дневника за покупки, в кои колони, кой да се посочи като доставчик?


Отговор:
Съгласно чл. 124, ал. 4 от ЗДДС регистрираното лице е длъжно да отрази получените от него данъчни документи в дневника за покупки най-късно до дванадесетия данъчен период, следващ данъчния период, през който са издадени, но не по-късно от последния данъчен период по чл. 72, ал. 1. Съгласно чл. 112, ал. 1 от ЗДДС данъчен документ по смисъла на този закон е: фактурата; известието към фактура; протоколът.

Видно от изложения нормативен текст постановлението за възлагане не е данъчен документ и не следва да се включва в дневника за покупките. Изискванията за документиране на доставките на стоки или услуги при публична продан по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс или по Гражданския процесуален кодекс или продажба по Закона за особените залози се съдържат в чл 131 от ЗДДС и чл. 83 от ППЗДДС, но те касаят само случаите, в които собственикът на вещта (длъжникът, залогодателят, съответно собственикът на ипотекирания имот) е регистрирано по този закон лице. Тогава документът по чл. 131, ал. 1, т. 2 от ЗДДС е условие за упражняване право на данъчен кредит съгласно чл. 71, т. 6 от закона и се включва в дневника за покупките.

Във Вашия случай обаче длъжникът не е регистриран за целите на ЗДДС, разпоредбите на чл. 131 от закона са неприложими и не се издава друг документ за продажбата, освен постановлението за възлагане, което не се посочва в дневника за покупките.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

ППЗДДС

ДОПК

ГПК

Закон за особените залози

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x