Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Отразяване като ВОП на доставка от Полша на китайски материали

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

Българско дружество, регистрирано по ДДС, получава материали за производството си от китайски производител. Производителят издава фактура за материалите, в която фактурира и солидна сума за доставка. Материалите обаче не са внесени директно от Китай, а са внесени в Полша, откъдето се транспортират до България. Не минават на митница, не се обмитяват и не им се начислява ДДС. По всичко описано става ясно, че стоките са пристигнали в България под Митнически режим 4200. В чл. 13, ал. 6 от ЗДДС са описани условията, при които сделка от този тип се разглежда като ВОП. По петте точки на разпоредбата нашето дружество отговаря на всички:

1. Във фактурата от китайците е начислен транспорта до Полша;

2. Нашето дружество няма ДДС-регистрация в Полша;

3. Материалите, обект на вноса са за производствената ни дейност;

4. Имаме транспортни документи от куриер за доставката от Полша до България, както и фактура за транспортната услуга;

5. Нашето дружество е регистрирано по ЗДДС в България.

Необходимо ли е обаче, китайският производител на материалите да разполага с полски VAT номер, който да фигурира във фактурата за материалите, за да се признае доставката под режим на ВОП? С какви документи трябва да разполага нашето дружество, за да докаже обстоятелствата по чл. 13, ал. 6 от ЗДДС и да отрази сделката като ВОП?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Отразяване като ВОП на доставка от Полша на китайски материали

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x