Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Отписване на задължение по заем, който няма да бъде върнат

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ В началото на годината фирма Х ООД, рег. по ДДС, предоставя паричен заем от 200 000 лв. на фирма У ООД, която не е регистрирана по ДДС. Средствата са за покупка на акции в друго дружество, установено в Обединеното кралство. Собствениците и управителите на Х и У са едни и същи лица, т.е. са свързани лица. Фирма У не извършва дейност и никога няма да извършва такава, съответно се знае от сега, че заемът няма да се върне. Собствениците поради някаква причина искат да се нулират тези заеми по-рано и да не чакат давностния срок. Има ли някакъв начин да се отпише вземането/ задължението от двете фирми преди да е изтекъл давностният срок? И какви ще са последствията от това? Както и какви операции ще се вземат? Ще трябва ли фирма У ООД да се регистрира по ДДС, ако отпишем задължението като приход?


Отговор:
Ако правилно сме разбрали фактическата ситуация, две физически лица – А и Б са съдружници в Х ООД и в У ООД. Х ООД няма дялово участие в У ООД и обратно. В този случай считаме, че заемът, който няма да бъде върнат, може да се третира като скрито разпределение на печалба по смисъла на § 1, т. 5, буква „а“ от ДР на ЗКПО, тъй като представлява изплащане към лице, свързано със съдружниците.

Тъй като съдружниците в Х ООД са физически лица, при наличие на скрито разпределение на печалба се дължи данък върху дивидентите по чл. 38, ал. 1 от ЗДДФЛ, независимо че средствата фактически се предоставят на юридическо лице – търговец, регистриран по българското законодателство. При тези обстоятелства можем да препоръчаме заемът, който на практика няма да подлежи на връщане, да бъде третиран в Х ООД като скрито разпределение на печалба, т.е. да бъде подадена декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ и да се внесе данък върху дивидентите. В ГДД по чл. 92 от ЗКПО за 2021 г. разходът от отписания заем да се посочи в увеличение на данъчния финансов резултат на основание чл. 26, т. 11 от ЗКПО и сумата да се декларира като скрито разпределение на печалба, за да се избегне санкцията по чл. 267, ал. 1 от ЗКПО.

В У ООД приходът от отписаното задължение е данъчно признат на общо основание. За счетоводни цели вземането в Х ООД може да бъде отписано преди изтичане на давностния срок като несъбираемо, щом има достатъчно надеждни данни, че то няма и не може да бъде събрано.

Както вече посочихме, разходът от отписаното вземане е данъчно непризнат като скрито разпределение на печалба и формира данъчна постоянна разлика. В У ООД задължението би следвало да бъде отписано счетоводно едва след изтичане на давностния срок, освен ако не бъде опростено. Вариантът с опрощаване на вземането обаче считаме за по-неудачен, тъй като данъчното третиране по ЗКПО ще бъде същото, както е описано по-горе, но наред с това ще се дължи и данък върху даренията по ЗМДТ. Приходът от отписаното задължение в У ООД е данъчно признат на общо основание.

За целите на ЗДДС приходът от отписаното задължение в У ООД не е основание за задължителна регистрация, тъй като У ООД не е извършило облагаема доставка на стока или услуга. Във връзка с описаната схема на предоставяне на средства от Х ООД към неработещо дружество У ООД с цел закупуване на дялове от чужда компания бихме желали да напомним за наличието на задължения по ДОПК за предоставяне на информация за трансгранични данъчни схеми, ако схемата подлежи на деклариране съгласно чл. 143я от ДОПК.

С уважение:

Още за скрито разпределение на печалбата:


Нормативна рамка

ЗДДФЛ

ЗКПО

ЗДДС

ДОПК

ЗМДТ

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x