Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Облагане на доход от спестовна застраховка Живот

Христо Досев Отговор, предоставен от
Христо Досев
Въпрос:

➤ Физическо лице има договор за спестовна застраховка "Живот", за което е ползвано данъчно облекчение по време на действието да договора. През 2022 г. договорът изтича и съгласно условията застрахователят ще изплати полагащата се сума. Този доход облагаем ли е по ЗДДФЛ, застрахователя ли ще удържи данъка или лицето следва да го декларира в НАП и да си внесе данъка?


Отговор:
По силата на чл. 38, ал. 8, т. 1 от ЗДДФЛ, с окончателен данък се облага брутната сума на облагаемите доходи от допълнително доброволно осигуряване, от доброволно здравно осигуряване и от застраховки „Живот“, придобити на датата на обратно получаване на внесените суми за застраховки „Живот“. Разпоредбата на чл. 38, ал. 9 регламентира, че доходите по чл. 38, ал.8, за които не е ползвано данъчно облекчение не се облагат с окончателен доход. 
 
Данъчната ставка на окончателния данък по чл. 38, ал. 8 е диференцирана, както следва:
- 7 на сто в случаите на получаване на суми след изтичане срока на договора за застраховка „Живот“, който е 15 или повече години;
- 10 на сто – в останалите случаи, т.е. когато срокът на договора за застраховка „Живот“ е под 15 години.

Размерът на дължимия данък се определя като сумите, върху които е ползвано данъчно облекчение се умножат по приложимата данъчна ставка (7 на сто или 10 на сто). 

Окончателният данък по чл. 38, ал. 8 се удържа от предприятието платец на дохода, като последният има задължение да внесе и декларира удържания данък в срок до края на месеца, следващ тримесечието на изплащане на дохода. С огледа правилното определяне на размера на дължимия данък обикновено застрахователят изисква от застрахованото лице да подаде писмена декларация за сумите, върху които е ползвано данъчно облекчение. 

Също така предприятието платец на дохода до 28 февруари на годината, следваща годината на изплащане на дохода, посочва данни за изплатения доход по чл. 38, ал. 8 на съответно лице в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДФФЛ.

Физическото лице няма задължение да подава ГДД по чл. 50 за така получените доходи, тъй като същите не подлежат на деклариране в нея, в качеството има на доходи обложени с окончателен данък по реда на ЗДДФЛ. 
 
С уважение:
 
Христо Досев, д.е.с.
 
 
Нормативна рамка

ЗДДФЛ
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x