Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Нулева ставка във фактура за транспортна услуга в ЕС към клиент с регистрация по ДДС в Турция

проф. д-р Любка Ценова Отговор, предоставен от
проф. д-р Любка Ценова
Въпрос:

➤ Транспортна фирма (българска), притежаваща лиценз за транспорт, издава фактура за извършена услуга на клиент, регистриран по ДДС в Турция (турска фирма). Транспортът е в ЕС (Австрия - Франция - Германия - Италия - Франция), т.е. страни в ЕС. С нулева ставка ли трябва да се издаде фактурата? В коя колона на дневник продажби трябва да се отрази? Кой член от закона трябва да бъде упоменат във издадената фактура?


Отговор:
Съгласно посоченото от Вас, турската компания е регистрирана по ДДС в Турция и Вие имате доказателство, че тя е данъчно задължено лице в Турция. Във този случай мястото на изпълнение на доставката на услугата се определя по  реда на чл 21 ал 2 от ЗДДС и тази доставка на услуга е с място на изпълнение там, където е установен получателят, т.е. извън Общността. За това на основание чл 86 ал 3 от ЗДДС, за доставката българското дружество, т.е. Вие, не следва да начислява данък върху добавената стойност.

В издадения от дружеството данъчен документ - фактура за доставката на услугите, като основание за неначисляване на данъка следва да посочите текста “обратно начисляване - чл. 86, ал. 3 от ЗДДС във връзка с чл. 21, ал. 2 от ЗДДС".

Стойността на данъчната основа по доставката следва да намери отражение в клетка 17 на справка-декларацията за съответния данъчен период, съгласно Приложение № 13 към чл. 116, ал. 1 от ППЗДДС.

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x