Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Необлагаемост на ваучери за храна за предходни периоди

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ През месец октомври фирмата има намерение да раздаде ваучери по чл. 209 от ЗКПО за периода от юни до октомври по 200 лева на човек месечно. Раздадените ваучери, които касаят предходни периоди, признават ли се за необлагаеми за лицата и за фирмата?


Отговор:
При преценката за необлагаемост с данък върху разходите на предоставяните ваучери за храна по чл. 209 от ЗКПО до 31.12.2021 г. се отчиташе размерът на ваучерите, които са раздадени ефективно на лицата през конкретния месец и ако те надхвърлят законовия праг, горницата се облагаше с данък. С промени в ПЗР на ЗИДЗКПО (обн. ДВ 17/2022 г., в сила от 01.01.2022 г.) само за 2022 г. беше предоставена възможност ваучерите за храна, определени за съответния месец, да се раздават и в следващ месец, без да са облагаеми с данък, при условие, че определеният размер за месеца не надхвърля предвидения в закона праг. Наред с това прагът също беше увеличен до 200 лв. месечно на наето лице (ЗДБРБ за 2022 г., ДВ бр. 18/2022 г., в сила от 01.01.2022 г.).

Предвид цитираните по-горе временни разпоредби за 2022 г. няма да се облагат с данък върху разходите предоставени ваучери за храна за предходни месеци, както е в случая през октомври за месеците от юни до септември, при условие че определената сума за всеки предходен месец на всяко наето лице не надхвърля сумата от 200 лв. и са изпълнени условията по чл. 209, ал. 1 от ЗКПО.
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x