Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се
  • Въпроси и отговори
  • Модели документи
  • Срокове за плащания и отчети
  • Законодателство
  • Новини
  • Процедури и практики
  • Обнародвания на държавен вестник
  • Неначисляване на ДДС във фактура за щатско училище за самолетни билети във връзка със състезание по роботика

    Ели Марова Отговор, предоставен от
    Ели Марова
    Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
    Въпрос:
    ➤ Дружество се занимава с предоставяне на образователни курсове - извънкласни занимания, курсове по роботика и ИТ, но не е регистрирано като образователен център, което да му позволява да не начислява ДДС. Имаме организирано събитие в САЩ - състезания по роботика. Закупуваме самолетни билети, които препродаваме на училище, взимащо участие в състезанието. Самите самолетни билети, фактурирани ни от туристическата агенция, са съответно без ДДС, но има ли как да издадем и ние фактура без ДДС, въпреки че сме регистрирани съгласно чл. 99, ал. 1 на общо основание? Мога ли да се позова на чл. 50 от ЗДДС или на някой друг и да не начисля ДДС, понеже това натоварва клиента ни - училището - с ДДС?

    Отговор:
    В чл. 36, ал. 1 от ЗДДС е регламентирано, че услугата по продажба на самолетни билети от агенти и брокери и други посредници, действащи от името и за сметка на друго лице, когато са свързани с доставките по превоз на пътници по чл. 29 от ЗДДС, също е облагаема с нулева ставка. За да се приложи този член, посредничеството трябва е извършено от името и за сметка на друго лице.

    В случая обаче покупката е от Ваше име, а не от името на друго лице, затова чл. 36 от закона не може да бъде приложен.
     
    Чл. 50 от закона определя, че доставките, за които при придобиването или вноса не е било налице право на приспадане на данъчен кредит на основание чл. 70, са освободени. В случая при покупката на самолетните билети не е начислен данък и не може да се говори за право на данъчен кредит, което означава, че чл. 50 от закона не може да се приложи при последваща доставка.
     
    Най-общо от логиката на закона, може да се направи извода, че за да се приложи нулева ставка, трябва доставката да е регламентирана като такава и да са налични доказателства за това, изброени в правилника. Ако доставката, която извършвате, не попада в изброените в глава трета от закона или попада но не можете да я докажете при условията на правилника, тогава доставката е облагаема.
     
    В случая доставката на самолетни билети не попада в изброените на глава трета от закона, затова не може да се приложи нулева ставка.  

    БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

    15 експертни решения на казуси от счетоводната практика

    Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
    Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "15 експертни решения на казуси от счетоводната практика"!

    Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

    Подобни статии от категория ЗДДС



    x