Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Неизвършване на авансово платена услуга поради форсмажорни обстоятелства

проф. д-р Любка Ценова Отговор, предоставен от
проф. д-р Любка Ценова
Въпрос:

През м. 04.2021 г. дружество сключва договор с ЕООД да му извърши услуга в срок от 3 месеца. Клиентът плаща договорения аванс и получава фактура за авансовото плащане. Поради смърт на управителя на ЕООД договорената услуга не е извършена. Впоследствие е сключен договор с друг доставчик, който извършва услугата. До края на 2022 г. клиентът няма анекс за прекратяване на първия договор, платният аванс не е възстановен, услугата не е извършена. ЕООД не е закрито - водят се дела между наследниците за определяне собствеността и управлението. При това положение попада ли клиентът в обхвата на чл. 78, ал. 4 от ЗДДС, при положение че не е подписан анекс или друг документ за разваляне на сделката и неизпълнението на услугата не е по вина на нито една от страните, а поради смърт на собственика на ЕООД, съответно лицето, което е трябвало да я извърши? Ако да, към кой момент е дъжимо ДДС - при смъртта на доставчика, когато другата фирма извършва услугата или друг момент? Или не дължим ДДС, понеже неизпълнението е поради форсмажорни обстоятелства - смърт на доставчика?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Неизвършване на авансово платена услуга поради форсмажорни обстоятелства

Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводна практика - 9 експертни решения на казуси

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводна практика - 9 експертни решения на казуси"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x