Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Наследяване на земеделски производител и регистрация по ЗДДС

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤  Може ли при смърт на физическо лице - регистрирано по ЗДДС - земеделски производител, да се наследи регистрацията по ЗДДС и дейността му от съпругата му, заедно с всичките му активи и стопанство? Какви документи се подават ?


Отговор:
Със смъртта на физическото лице се прекратяват регистрациите, извършени с оглед личността му. Това касае в частност и регистрациите, свързани с данъчно-осигурителните му права и задължения – прекратява се общата регистрация на данъчно задълженото лице по силата на чл. 86, ал. 1, т. 1 от ДОПК, а за целите на ЗДДС смъртта на физическото лице, е основание за задължителна дерегистрация съгласно разпоредбата на чл. 107, т. 1 и т. 2 от закона. Регистрацията се прекратява по инициатива на органа по приходите по реда на чл. 110 от ЗДДС, с издаване на акт за дерегистрация, който не се връчва на наследниците на дерегистрираното лице. Датата на дерегистрацията е датата на смъртта на регистрираното физическо лице и след тази дата не следва да се издават данъчни документи с начислен данък от името на починалото лице.

С промени в ЗДДС, в сила от 01.01.2017 г., беше въведено ново основание за регистрация при смърт на регистрирано по ЗДДС физическо лице. На основание чл. 132а от закона има право, но не и задължение, да се регистрира лице, което:
- не е регистрирано по ЗДДС и за което не са налице условията за задължителна регистрация по чл. 96, ал. 1
и
- продължава независимата икономическа дейност на починалото лице, съответно поема по наследство или по завет предприятието на едноличния търговец и продължава дейността му.

За дата на регистрацията се смята датата на връчването на акта за регистрация.

Регистрацията се извършва с подаване на заявление за регистрация - приложение № 1 към чл. 74, ал. 1 от ППЗДДС, в 7-дневен срок от приемане на наследството по чл. 49 и 51 от Закона за наследството, но не по-късно от 14-о число включително на месеца, следващ 6-ия месец от датата на смъртта на наследодателя. Към заявлението за регистрация се прилага справка за облагаемия оборот по месеци, за последните 12 месеца преди текущия (чл. 74, ал. 2, т. 1 от ППЗДДС).

Независимо от това, дали наследниците ще продължат дейността на починалото лице или не, на основание чл. 125, ал. 13 от ЗДДС при смърт на физическо лице справка-декларацията, VIES-декларацията и отчетните регистри „Дневник за покупките" и „Дневник за продажбите" за последния данъчен период по чл. 87, ал. 4 от закона се подават от наследниците или заветниците в срок 2 месеца от приемане на наследството, но не по-късно от 14-о число включително на месеца, следващ 6-ия месец от датата на смъртта на наследодателя. Допълнително узнати обстоятелства се декларират, като в едномесечен срок от узнаването наследниците подадат нови декларации и отчетни регистри. Подадена декларация от един наследник ползва и другите наследници.

Справка-декларацията, отчетните регистри и VIES-декларацията се подават само на хартиен и технически носител в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите на наследодателя, като се прилагат общите правила за отчитане и деклариране на данъка, предвидени в ЗДДС и ППЗДДС (чл. 119а от ППЗДДС). Заедно със справка-декларацията, отчетните регистри и VIES-декларацията се прилагат и данни за наследствените дялове на наследниците/ заветниците. Данните се подават по образец - приложение № 37 към чл. 119а от ППЗДДС, което се представя само на хартиен носител и представлява неразделна част от справка-декларацията.

С уважение:

 
Нормативна рамка

ЗДДС

ППЗДДС

ДОПК

Закон за наследството
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x