Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се
  • Въпроси и отговори
  • Модели документи
  • Срокове за плащания и отчети
  • Законодателство
  • Новини
  • Процедури и практики
  • Обнародвания на държавен вестник
  • Начисляване на амортизации за закупен актив, въведен в експлоатация

    Трендафил Василев Отговор, предоставен от
    Трендафил Василев
    на 06 Юли 2023Съгласно действащото законодателство!
    Въпрос: ➤ Дружество закупува актив на 22.11.2021 г. Същият е въведен в експлоатация на 01.05.2022 г. От кога следва да се начисляват счетоводни и данъчни амортизации?

    Отговор:
    Съгласно Националните счетоводни стандарти (НСС) и по конкретно СС 4 Отчитане на амортизациите всяко предприятие следва да разработи и утвърди амортизационен план – т. 8.1. Това е т.н. счетоводен амортизационен план и в СС 4 са определени правилата за отчитането на амортизациите за счетоводни цели. Съгласно чл. 52 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) всяко предприятие следва да изготви и утвърди данъчен амортизационен план, а в глава десета от ЗКПО е посветена на реда за отчитането на амортизациите за данъчни цели.
     
    По отношение момента на начисляване на амортизациите в разпоредбите на НСС и ЗКПО съществуват някой различия.
     
    В СС 4 и по специално т. 6.1. е посочено, че начисляването на амортизациитe за счетоводни цели започва от месеца, следващ месеца, в който амортизируемият актив е придобит или въведен в употреба. В конкретния случай счетоводни амортизации могат да се начисляват или от декември 2021 г. или от юни 2022 г. и точно този въпрос следва да бъде решен още при разработването на счетоводната политика на предприятието, защото според стандарта и двата подхода са допустими.
     
    В чл. 58 от ЗКПО е регламентирано, че начисляването на амортизациите за данъчни цели започва от началото на месеца, в който данъчният амортизируем актив е въведен в експлоатация, т.е. въведен в употреба или от началото на следващия месец. Това отново означава, че в конкретния случай предприятието има право при данъчното си планиране да избере данъчни амортизации да се начисляват или от май 2022 г. или от юни 2022 г.
     
    В допълнение, следва да се отбележи, че ако съществува разлика в приетите първоначални моменти за начисляване на амортизации за счетоводни цели и за данъчни цели, то това ще окаже влияние при преобразуването на счетоводния финансов резултат в данъчен финансов резултат, с оглед разпоредбите на чл. 54 от ЗКПО.
     

    БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

    15 експертни решения на казуси от счетоводната практика

    Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
    Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "15 експертни решения на казуси от счетоводната практика"!

    Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

    x