Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Коригираща декларация по чл. 92 от ЗКПО при открита през юни фактура

проф. д-р Любка Ценова Отговор, предоставен от
проф. д-р Любка Ценова
Въпрос:

Прикючила съм и съм подала всички отчети и декларации за фирма за дограма и други строителни дейности. Цехът се намира в сграда, която не е тяхна собственост. Затова всеки месец получават фактура с ДДС за префактуриран електрически ток по електронната поща. От 12.2021 г. са започнали да получават помощи от държавата за разходите за ток. През м. 12.2021 г. са издали две фактури, чиито суми чинно са платени през 01.2022 г. Как са се информирали не знам. С мен не е споделяно нищо. Забелязах от 01.2022 г. фактура и 02.2022 г. - плащане. Извършвам осчетоводяването, като помощта ми е 70 - Приходи от финансирания. На 3.06.2022 г. дойде писмо от въпросната фирма за потвърждаване на задължения към 31.12.2021 г. Тъй като се разминаваше при мен с въпросните в случая 33 лева, се свързах със счетоводителката и тя ми обясни, че едната фактура от 12.2021 г. отдолу в текст е изписана помощта. Следва ли да подам нова декларация за 2021 г. по чл. 92 от ЗКПО и има ли текст в ЗКПО дали, как се третират тези приходи в декларацията?

Имам предвид, че държавната помощ ще следва да осчетоводя в сметка от група 70 - Приходи от финансирания (за въпросната фактура от м.12.2021 г., за която разбирам на 03.06.2022 г.) - тогава в декларацията по чл. 92 от ЗКПО ще се променят сумите в Част V, т. 1, т. 1 и т. 2, както и крайния резултат на загуба/ печалба. Трябва ли да подам коригираща декларация по чл. 92 от ЗКПО? Тази държавна помощ (приход) трябва ли да се посочва в постоянните или временни данъчни разлики в коригиращата декларация?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Коригираща декларация по чл. 92 от ЗКПО при открита през юни фактура

Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x