Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Издаване на фактури за наем

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

Дружество, което е регистрирано по ЗДДС, генерира приходи от наеми на недвижимо имущество, като част от сделките са облагаеми, а други са освободени доставки на основание чл. 45, ал. 4 от ЗДДС. На база сключени договори за наем, дължимото заплащане на наема от страна на наемателя е от 1-во до 5-то число на месеца за текущия месец. Съгласно посочените параметри в договора, всеки месец между 1-во и 5-то число на текущия месец в счетоводството се издава фактура за месечния наем, която се отразява в дневник продажби и съответно се начислява приход за месеца съгласно СС 17. Кога следва да се издаде фактурата на контрагент, който е превел наема на 30-то число на предходния месец за следващия – в същия месец или съгл. чл. 113, ал. 4 от ЗДДС до 5 дни след превода, респ. в кой период ще бъде включена фактурата в дневник продажби? Възможен ли е вариант на издаване на фактура с дата на превода – 30-то число, като на дата на данъчно събитие да се отрази 1-во число на следващия месец, както е по договор, което предполага включване на фактурата в дневник продажби в предходния месец?

Издадена е фактура за месечния наем, но наемателят я заплаща със закъснение, като заплаща и авансово за следващ месеци. В този случай необходимо ли е за авансово преведената сума да бъде издадена фактура, вкл. в дневник продажби, след като не е настъпил периодът на данъчното събитие от 1-во до 5-то число на текущия месец или да бъде осчетоводена като приход за бъдещ период или по сметка клиенти?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Издаване на фактури за наем

Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x