Издаване на фактура за аванс преди получаване на плащането

Ели Марова Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
на 07 Окт 2022
Въпрос:
Съгласно чл. 113, ал. 1 от ЗДДС данъчно задължените лица издават фактури след настъпване на данъчното събитие, а при авансови фактури - след получаване на плащането. Ал. 4 от чл. 113 от ЗДДС гласи, че се издава фактура не по-късно от 5 дни от датата на данъчното събитие, а при авансовите фактури - не по-късно от 5 дни след получаване на плащането. Не е посочен начален срок, в който следва да се издава фактурата, и в закона няма изрични забрани. Може ли да издадем фактура за аванс преди да е получено плащането? Ако може да се издадем фактура за аванс преди плащането, ще бъде ли признат данъчния кредит на нашия клиент?
Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Издаване на фактура за аванс преди получаване на плащането
Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.
Влизане в акаунта
Защо да се регистрирам?
- експерти на Ваше разоложение 24/7/365
- база данни с новини, отговори, анализи
- на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "15 експертни решения на казуси от счетоводната практика"!
Подобни статии от категория ЗДДС
20Септ2023
Отразяване на фактури за предплащане във връзка с услуга, която ще се извърши през ноември
от Ели Марова
на 20 Септ 2023
14Септ2023
Фактуриране на транспортна услуга във връзка с превоз на АТВ от Румъния до България
от Ели Марова
на 14 Септ 2023
15Септ2023
Третиране на покупка на материали, доставени от Нидерландия с фактура от сръбско дружество
от Ели Марова
на 15 Септ 2023
15Септ2023
Третиране на сделки по продажба към Узбекистан на доставени в латвийски склад стоки, закупени от Полша
от Елена Илиева
на 15 Септ 2023
15Септ2023
Третиране на продажба към дружество от трета страна, имащо ДДС регистрация в Италия
от Теодоси Георгиев
на 15 Септ 2023