Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Фактуриране на всеки етап от заплащане по недвижими имоти

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Дружество инвестира в изграждане на жилищен комплекс от затворен тип. Строителството до груб строеж е възложено на външна фирма. Стартирани са продажби на зелено, като клиентите сключват предварителни договори за покупко-продажба на недвижим имот, в който е заложена следната схема на плащане:

- 10% авансово плащане от общата продажна цена;

- 20%, платими в 15-дневен срок от уведомяване за достигната кота „0“;

- 20%, платими в 15-дневен срок от уведомяване за издаване на Удостоверение по чл. 181, ал. 3 от ЗУТ;

- 20%, платими в 15-дневен срок от поставяне на дограма;

- 20%, платими в 15-дневен срок от уведомяване за издаден Акт 15;

- 10%, платими в 15-дневен срок от уведомяване за издадено Разрешение за ползване на сградата.

Приложима ли е разпоредбата на чл. 25, ал. 4 от ЗДДС и следва ли дружеството да издава фактура на всеки етап, за който е уговорено плащане, дори ако такова не е направено от клиента след изпратена му проформа фактура?


Отговор:
Съгласно чл. 25, ал. 2 от ЗДДС данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена. Изключението от това правило е регламентирано в разпоредбата на чл. 25, ал. 4 от ЗДДС, която определя, че при доставка с периодично или непрекъснато изпълнение, с изключение на доставките по чл. 6, ал. 2, всеки период, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо. При доставка на стока или услуга, за която е уговорено поетапно изпълнение, завършването на всеки етап се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата на изпълнението на съответния етап. Тази норма се отнася както за предоставяне на услуги, така и за стоки, т.е. няма значение дали правото на строеж е прехвърлено и в последствие предоставяте строителна услуга или не е прехвърлено и предоставяте стока /недвижим имот/.

В случая имате предварителен договор с уговорено плащане при завършване на определени етапи от строителството, което означава, че на датата на която плащането е станало дължимо, възниква данъчно събитие и следва да издадете фактура. Липсата на плащане от страна на клиента не променя данъчното облагане. 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС


БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x