Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Фактуриране на услуга по предоставяне на обучения и изготвяне на диетични режими за немско дружество

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Дружество, регистрирано по закона за ДДС в България, предоставя на дружество, регистрирано по ДДС в Германия, следните услуги: обучения по здравословно хранене, изготвяне на диетични режими и лекции срещу стрес на работното място. За целта българското дружество организира на служители на немското обучение на територията на България, като за съответното обучение няма точно определено място, а то ще се извършва като разходки сред природата и лекции на открито из цялата страна.

1. Каква фактура за извършената услуга трябва да издаде българското дружество на немското - със или без ДДС? Попада ли тази услуга в общото правило за определяне на място на изпълнение на услуга - чл 21 ал 2 от ЗДДС или по-скоро попада в изключението по чл. 21, ал. 4, т. 3 от ЗДДС?

2. Българското дружество ще представя и услугите си по изготвяне на диетични режими и лекции за здравословно хранене онлайн на интернет платформа. Услугите му ще се заплащат директно от собственика на интернет платформата - регистрирано за целите на ДДС лице в Германия. Какво е в този случай мястото на изпълнение на услугата и каква фактура би следвало да издаде българското дружество на немското със или без ДДС?


Отговор:
По първия въпрос, чл. 21, ал. 4, т. 3 от ЗДДС се отнася до доставка на услуга по осигуряване на достъп до културни, художествени, артистични, спортни, научни, образователни, развлекателни или подобни събития, когато услугата се предоставя на данъчно задължено лице. Това осигуряване на достъпа предвижда продажба на билети, събиране на такси и др. подобни, отнасящи се само до осигуряване на достъпа. Мястото на изпълнение на самото организиране и провеждане на мероприятието се определя по реда на чл 21 ал 2 от ЗДДС.

В случая няма данни услугата да е осигуряване на достъп до събитието, затова следва да определите мястото на изпълнение по реда на чл 21 ал 2 от ЗДДС.

По втория въпрос, когато доставяте услугата на данъчно задължено лице, мястото на изпълнение ще се определи по реда на чл 21 ал 2 от ЗДДС. В този случай следва да издадете фактура без ДДС на основание чл 86 ал 3 от ЗДДС и да включите доставката във VIES декларацията. В случая няма значение дали услугата се предоставя по електронен път или не. Такова значение би имало, ако предоставяте услугата на данъчно незадължени лица.

В случая е важно да определите дали Вашият клиент е въпросната интернет платформа или предоставяте услугите си на други лица, а платформата само улеснява доставката и плащането. В случай че клиенти на услугите са данъчно незадължени лица, следва да определите дали услугите, които предоставяте отговарят на определението за „услуги предоставени по електронен път“. За да попаднат услугите там, те трябва да включват минимална човешка намеса, т.е. услугата да е автоматизирана посредством компютър.

В случай че е така, следва да определите мястото на изпълнение съгласно чл. 21, ал. 6 и чл. 20б от закона.

Ако услугите не са услуги предоставени по електронен път и са предоставени на данъчно незадължени лица от ЕС, тогава  мястото на изпълнение ще се определи по реда на чл. 21, ал. 1 от закона. 

С уважение:

 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x