Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Фактуриране на продажба към белгийска фирма без движение на стоката

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Ще бъде продадена продукция - пух - на белгийска фирма, регистрирана по ДДС в Белгия, която продукция ще остане тук в склада на завода, тъй като белгийската фирма няма склад за съхранение. Пухът ще се продава евентуално от тук в бъдеще. В този случай каква фактура ще бъде издадена и на какво основание, ако е с 0% ДДС, след като няма ВОД на стоки, стоката физически ще остане тук и ще бъде продавана от тук?


Отговор:
Основният принцип на данъка е да се дължи там, където се потребява стоката. Когато стоката не напуска територията на страната, няма основание данъкът да е дължим в друга държава. Затова едно от условията за ВОД е стоката да напусне територията на България. След като стоката остава в България, данъкът е дължим в страната.

Съгласно чл. 17, ал. 1 от закона, мястото на изпълнение на доставката е мястото, където стоката се намира при прехвърляне на собствеността и на всяко друго право на разпореждане със стоката като собственик, т.е. в страната. Когато доставката е с място на изпълнение в страната, доставката е облагаема, освен когато попада в изброените в закона освободени доставки. Чл. 82, ал. 1 определя, че данъкът е изискуем от регистрирано по този закон лице - доставчик по облагаема доставка, с изключение на случаите по ал. 4 и 5.

След като данъкът е изискуем от Вас и не можете да докажете нулева ставка за ВОД, следва да начислите 20% ДДС. 
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x