Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Фактуриране на доплащане за строителна услуга

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Фирма получава документ от доставчик за авансово плащане за извършване на строителна услуга. Стойността на услугата е по-голяма от авансовото плащане. Фирмата очаква издаване на фактура с общата стойност на услугата и приспадане на аванса, но доставчикът на услугата твърди че ще издаде фактура само за разликата между аванса и общата стойност на услугата, т.е ще фактурира само доплащането. Правилно ли е това?


Отговор:
Съгласно чл. 114, ал. 1, т. 11 от ЗДДС, фактурата задължително съдържа единичната цена без данъка и данъчната основа на доставката, както и предоставените търговски отстъпки и намаления, ако те не са включени в единичната цена. Ако доставчикът посочи само разликата между аванса и общата стойност като цена на услугата, няма да стане ясно, че авансовото плащане се отнася за тази услуга.

Ако липсва договор, в който да е цитирана общата цена на услугата, може да се приеме, че данъчната основа на услугата е само посочената сума в крайната фактура.  

Редно е във фактурата да се посочи цялата данъчна основа на доставката и след това да се приспадне авансово платената сума по издадената авансова фактура. 

С уважение:

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x