Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Деклариране на получено от нов съдружник дарение на дялове

проф. д-р Любка Ценова Отговор, предоставен от
проф. д-р Любка Ценова
Телефон при консултации по телефон: 0887794037
Въпрос:

➤ В ООД се приема нов съдружник, който придобива дяловете си чрез дарение от друг съдружник в дружеството. В договора за дарение са записани броят на дарените дялове и номиналната им стойност. Двете лица не са роднини по права линия или съпрузи. Как трябва да декларира новият съдружник полученото дарение, какви данъци и в какви срокове дължи и по какъв начин се определя данъчната основа, върху която се начислява данъка? Съдружникът, направил дарението, трябва ли да декларира направеното дарение?


Отговор:
Дарението е разрешена форма за прехвърляне на дружествени дялове от друг съдружник на друг съдружник или на трето лице /чл. 129, ал. 2 от ТЗ/ при спазване и на другите изисквания, предвидени там. Приемам, че във Вашия случай тези допълнителни изисквания са изпълнени.

За надареното лице получените като дарение дялове не са доход, според чл. 13, ал. 2 от ЗДДФЛ. Съгласно чл. 52 от ЗДДФЛ надареното лице няма задължение да подава декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, освен ако има други доходи, които да декларира.

На основание чл. 50а от ЗДДФЛ надареното лице може, но не е длъжно да посочи полученото дарение на дялове в данъчната си декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ в годината, когато е придобило дяловете като дарение. Декларирането се посочва в Приложение № 13 от данъчната декларация.

Декларирането в приложение №13 на данъчната декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ не води до формиране на данъчно задължение на лицето. Декларирането може да послужи като доказателство и следователно да защити лицето при проверка или ревизия по реда на чл. 122 от ДОПК след години.

По отношение на дарителя не възниква задължение за декларира направеното дарение, защото дарението е безвъзмездна сделка, т.е. не се формира доход за дарителя. В чл. 50 от ЗДДФЛ дарението не е посочено като доход, който трябва да се декларира, и за дарителя не възниква задължения да декларира дарението на дялове пред органите на НАП.
 
С уважение:


Нормативна рамка

ТЗ

ДОПК

ЗДДФЛ

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x