Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Получаване на техника от английска фирма - третиране като дарение

Силвия Динова Отговор, предоставен от
Силвия Динова
Въпрос:

➤ Дружество получава техника от фирма в Англия. Ако доставчикът от Англия издава фактура, после я кредитира и не иска насрещна фактура, то тази техника ще се разглежда по различен начин освен вид дарение? Идеята е, че ние ще рекламираме съответния доставчик от Англия, но те не искат насрещна фактура, а и ако им издадем, то няма как да си закрием вземането, т.к. тя няма да се плати. От тяхната система/ склад е нормална процедура, щом няма да се извършват плащания, просто да издават фактура за изписаната техника и после кредитно известие поради факта, че няма да получат плащане. Техниката ще се използва от нас в нашите офиси - т.е не е стока. Проблемът при нас е, че така погледнато имаме една подарена техника, която може би е нужно да третираме като дарение? Ако е така, нужно ли е да подадем декларация за дарение - в какъв срок и какви счетоводни записвания? Данъкът в размер на 5% ли е? Техниката влиза през митница с ДДС и мито - има ли някаква особеност и тук?


Отговор:
Има данъчен риск транзакцията да бъде разглеждана като дарение, въпреки че може да докажете чрез договора с доставчика, че става въпрос за рекламни материали със съществена стойност, които ще бъдат използвани за демонстрации при предлагането на техниката на потенциални клиенти, особено ако разполагате с шоурум или друга търговска площ, на която предлагате за продажба техника и други продукти на този доставчик.
 
Ако желаете да бъде отчетено като дарение, следва Вашата фирма в качеството си на получател на дарението в двумесечен срок от получаването на техниката:
- да подаде декларация по образец към общината; и
- да плати 5% данък дарение (всъщност данъкът варира от 3.3% до 6.6% в зависимост от общината, тя определя размера на данъка). 
 
Изискванията са посочени в чл. 44 - 51 от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ).
 
Счетоводните записи във връзка с полученото кредитно известие са следните и отразяват отписването на задължения:
Дт 401 Доставчици
                Кт 709 Други приходи
 
Няма особености относно влизането на техниката през Митница с ДДС и Мито. 
 
С уважение:
 
Нормативна рамка

ЗМДТ

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x