Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

ДДС ставка при префактуриране на обяд, предоставен от дружество, наело помещение в къща за гости

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ Дружество А, извършващо дейности на ресторанти, е наело помещение от дружество Б, имащо къщи за гости. И така всъщност дружеството А там осъществява ресторантьорската си дейност, като когато към предлаганите от дружество Б хотелски услуги има включени закуска и вечеря, дружество А префактурира към дружество Б съответно предоставените услуги от ресторанта. Сега обаче dружество Б, освен нощувки, е предоставило и услуга по организиране на фирмено мероприятие, в което има включен обяд, за което дружеството си е пуснало на клиента фактура като пакетна услуга с ДДС 9%. Обаче от дружество А обядът (включва само храна и безалкохолни), който е към фирменото мероприятие, е префактуриран на дружество Б с ДДС 20%. Според мен дружество А е трябвало да фактурира предоставения обяд към фирменото мероприятие с ДДС с 9%, тъй като предоставяните ресторантьорски услуги на този етап се облагат с 9% ДДС. Правилно ли е фактуриран обядът от дружество А към дружество Б с 20% или е трябвало да се обложи с 9%?


Отговор:
Съгласно § 15д, ал. 1, т. 2 от ПЗР на ЗДДС ставката на данъка по чл. 66а (намалена ставка от 9%) се прилага до 31 декември 2022 г. за доставка на ресторантьорски и кетъринг услуги, които се състоят в доставка на приготвена или неприготвена храна, включително състояща се в доставка на храна за вкъщи. Това не се прилага за ресторантьорски и кетъринг услуги, които се състоят в доставка на бира, вино и спиртни напитки, включително в случаите по чл. 128. Разпоредбата е в сила от 09.07.2022 г., като преди тази дата същата разпоредба беше в сила на основание чл. 66, ал.2, т. 3 от ЗДДС.

Видно от текста на разпоредбата намалената ставка на данъка се прилага за всички доставки на ресторантьорски услуги, с изключение на доставките на бира, вино и спиртни напитки и щом закуската и вечерята се фактурират с намалената ставка от 9%, би следвало и обядът да се подчинява на същия данъчен режим. Предполагаме, че е станало някакво объркване при доставчика, за да фактурира доставката само на обяда със ставка 20%.
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x