Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Данъчно признаване на безвъзмездни разходи при изпълнител на договор за разрушаване на сграда

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ През 2020 г. фирмата ни е изпълнявала договор за разрушаване на сграда. В договора е определена цена за тази услуга. В отделна клауза на договора е уговорено, че изпълнителят за своя сметка ще възстанови терена около освободеното пространство след разрушаването, което не подлежи на заплащане от възложителя. За тази допълнителна дейност е подписан двустранен протокол за приемане на извършеното. Изпълнителят е начислил ДДС с протокол по чл 117 в дневник продажби в месеца на подписване на двустранния протокол за ползваният данъчен кредит на направените разходи. Разходите са отчетени в гр. 60, в сметка 612 и приключени в сметка 123. Как се третират счетоводните разходи за тази безвъзмездна дейност при изпълнителя - като данъчно признати или не? Следва ли в ГДД да се посочат в увеличение на финансовия резултат? Правилно ли е начислен ДДС в дневник продажби за направените разходи?


Отговор:
Счетоводните разходи, които се извършват в чужда полза и не носят икономическа изгода (доход) за данъчно задълженото лице – търговец, за целите на ЗКПО се третират или като разходи, несвързани с дейността или като разходи за дарения. Разходите, които не са свързани с дейността са непризнати за данъчни цели в пълния им размер на основание чл. 26, т. 1 от ЗКПО, докато разходите за дарения биха могли да се признаят за данъчни цели до определен размер, когато са изпълнени условията по чл. 31 от ЗКПО. В определени случаи безвъзмездното предоставяне на услуги, включително и между несвързани лица, би могло да се счете и за отклонение от данъчно облагане и съответно да е приложима регулацията по чл. 16 от ЗКПО, съгласно която сделката се третира за данъчни цели при пазарни условия.

За целите на ЗДДС безвъзмездните доставки са извън обхвата на закона и за стоките и услугите, придобити с цел извършване на безвъзмездна доставка, е в сила ограничението за приспадане на данъчен кредит по чл. 70, ал. 1, т. 2 от закона. Когато обаче вече е приспаднат данъчен кредит за стоки и услуги и те станат предмет на безвъзмездна доставка на услуга, то тази доставка е приравнена на възмездна на основание чл. 9, ал. 3 от закона. Когато безвъзмездната доставка, приравнена на възмездна, е облагаема, данъкът за нея се начислява от доставчика с издаване на протокол по чл 117 от ЗДДС. Данъчната основа се определя по чл. 27, ал. 2 от ЗДДС. Обръщаме внимание, че ако при извършване на услугата са използвани дълготрайни активи, за които е приспаднат данъчен кредит, то в стойността на данъчната основа следва да се включи и съответен разход за изхабяване, така както е определен в закона и чл. 20, ал. 5 от ППЗДДС.

В конкретния случай дружеството има сключен възмезден договор за извършване на услуга, свързана с недвижим имот, като безвъзмездната услуга представлява допълнителна дейност върху същия имот и е пряко следствие от услугата, която е основен предмет на договора. Възможно е допълнителната дейност да представлява част от общата услуга, за която е договорено възнаграждението или евентуално да е предоставена като търговска отстъпка. В този смисъл препоръчваме да се прегледат обстойно клаузите по договора дали в действителност допълнителната дейност е изрично договорена като безвъзмездна престация, която не е свързана с основния предмет и възнаграждението по договора. Ако допълнителната дейност е включена при определяне на възнаграждението, разходите са данъчно признати за целите на ЗКПО по общия ред на закона. За целите на ЗДДС е налице основна и съпътстваща доставка, за които плащането е определено общо и на основание чл. 128 от закона се приема, че има само една основна доставка.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗКПО

ЗДДС

ППЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x