Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Корекция на ползван данъчен кредит за продаден недвижим имот

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

Закупено е ателие на стойност 200000 лв. на 16.01.2016 г. - данъчна основа 166666,67 и ДДС 33333,33. Данъчния кредит е ползван изцяло, като е приспаднат от начисления данък на продажби - авансови вноски по сделката 89500 лв. с ДДС, платени преди прехвърляне на имота на няколко плащания от 2013 до 2015 г., както следва: 31.08.2013 - ДО: 33333.33 лв., ДК: 6666,67; 23.07.2014 г. - ДО: 22221.67 лв., ДК: 4444.33; 20.02.2015 - ДО: 4166.67 лв., ДК: 833,33; 17.03.2015 г. - ДО: 10833.33 лв., ДК: 2166.67; 06.04.2015 г. - ДО: 4000 лв., ДК: 800 /посочени са данъчните основи по фактурите за авансови плащания и данъчния кредит по тях/. Преди приключване на сделката пред нотариуса на 16.01.2016 г. е извършено доплащане на стойност 110500 лв. с ДДС – ДО: 92083.33, ДК: 18416.67 лв. След последното плащане час от ДК е приспаднат от начисления данък на продажбите, другата е възстановена. Имотът е придобит на 16.01.2016 г. Продажбата на имота е извършена на 01.03.2021 г. за 267949 лв. плащанията са извършени на три пъти: капаро - 26795 лв. на 25.01.2021 г., второ плащане - 104154 лв. на 01.03.2021 г., окончателно плащане - 137000 лв. на 29.03.2021 г., когато е предадено и владението на имота. И за трите плащания са съставени три фактури, като основание за неначисляване на ДДС е посочен чл. 45, ал. 3 от ЗДДС, тъй като имотът е въведен в експлоатация на 18.06.2010 г. и се определя като стара сграда съответно доставката може да се реализира като освободена. Тъй като доставката е освободена, трябва да се извърши корекция на ДК към 29.03.2021 г.? Тогава е предадено владението на имота и реално е отписан от активите на дружеството. Определянето на ДК в протокола за корекция трябва да бъде изчислен последния начин:

ДК = НДДС х 1/20 х БГ, където:

НДДС - начисленият ДДС при придобиване или

20-годишния срок, считано от началото на годината, през която изтича срокът по изграждане на имота;

БГ - броят на годините от настъпване на обстоятелството, включително годината на настъпване на обстоятелството, до изтичане на чл. 72, ал. 1, съответно от началото на годината на фактическото използване, в случай че имотът не е използван повече от една година след годината на изтичане на този срок;

ДК=33333.33 х 1/20 х 15 или трябва да се начислят с протокол 25000 лв.

Правилно ли еопределена корекцията на данъчния кредит? Тъй като е ползван данъчен кредит по няколко фактури, трябва ли всички да бъдат посочени в протокола по чл. 66, ал. 3 от ППЗДДС? Отделно е начисляван данък за лични нужди по 72,47 лв. в справки-деклации за месеците февруари, март и април 2016 г., този данък трябва ли да се вземе в предвид при определяне на корекцията?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Корекция на ползван данъчен кредит за продаден недвижим имот

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x