Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Апорт от дружество майка в дъщерно дружество за определен срок

проф. д-р Любка Ценова Отговор, предоставен от
проф. д-р Любка Ценова
на 09 Ноем 2022Съгласно действащото законодателство!
Въпрос:

1. Дружество майка апортира свои инвестиционни имоти - сгради - в дъщерно дружество за определен срок. До момента дружеството майка отчита приходи от наеми от имотите. След апорта приходите ще се отчитат в дъщерното предприятие. Допустимо ли е предмет на апорт в капиталово търговско дружество да е срочно ограничено вещно право за ползване, тъй като то е неотчуждаемо и не може да бъде годен обект на принудително изпълнение?

2. Регламентирано е в чл. 72, ал. 2 от ТЗ оценката на вноската да бъде определена чрез съдебна експертиза в състав от три независими вещи лица, посочени от длъжностното лице по регистрацията към Агенцията по вписванията на дружеството. Когато оценката на вещите лица е по-висока от договореното или вписано в дружествените документи участие в капитала разликата би трябвало да се отнесе като резерви. Придобитото право на ползване ще се отчете като нематериален актив по оценка от съда и ще се амортизира за срока на упражненото право. Какво се случва с формирания резерв след изтичане на срока за упражняване на правото?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Апорт от дружество майка в дъщерно дружество за определен срок

Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x