Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Третиране като ОТУ на продажба на самолетен билет, екскурзия и настаняване чрез посредник

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

Фирма ЕООД е туроператор. Същата, в качеството си на туроператор, продава на пътуващо лице самолетен билет София – Атина с дата на пътуване 12.01.2018 г. /пътуващото се лице се възполза пряко от услугата/. Билетът е закупен от български Интернет сайт, който предлага самолетни билети, екскурзии, настаняване. За закупуването на билета ЕООД-то получава от доставчика си /българския Интернет сайт/ протокол за самолетния билет и фактура за комисионна /без начислен ДДС върху комисионната – основание чл. 36 от ЗДДС/. Туроператорът продава на пътуващото лице самолетния билет с надценка, като му издава фактура, в която посочва обща сума, обединявайки цената на самолетния билет и надценката си, без да начислява ДДС.

Може ли тази услуга да се третира като обща туристическа услуга /ОТУ/? Ако е ОТУ, правилно ли е документирана: ЕООД-то издава фактура на пътуващото лице с дата 02.01.2018 г. /датата на закупуването на билета/ без да бъде начислен ДДС, включва я в дневника за продажби със стойност нула, формира данъчна основа съгласно чл. 139 от ЗДДС, а дължимият данък е начислен с протокол по чл. 117, ал. 1, т. 3 и включен в дневника за продажбите с дата 12.01.2018 г. /датата на полета – данъчното събитие/, като в декларацията данъчната основа е посочена в кл. 11, а данъкът - в кл. 2. В дневник Покупки е отразена фактурата за комисионната от доставчика – кл. 30 /доставки без право на данъчен кредит/, а протоколът за самолетния билет от доставчика – не се посочва в дневник покупки. Съставен е отчет по чл. 120 от ЗДДС.

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Третиране като ОТУ на продажба на самолетен билет, екскурзия и настаняване чрез посредник

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x