Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Внасяне на данък сгради за предходни години

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ През 2012 година сме подали декларация по чл. 17, ал. 1 от ЗМДТ за дължимия данък върху недвижимите имоти, в която сме посочили отчетната стойност на сградата. Ежегодно общината ни изпраща уведомление за дължимите данък сгради и такса смет, въз основа на което сме плащали данък сгради до 2021 г., включително не върху декларираната отчетна стойност, а върху данъчната оценка, която е 4 пъти по-ниска. Какво следва да очакваме от общината за решаване на този проблем? Трябва ли да внесем данък сгради за предходни години – ако сме длъжни - вероятно трябва да се приложи давностен срок, дължими ли са лихви/ санкции?


Отговор:
На първо място следва да отбележим, че чл. 17 от ЗМДТ е отменен, в сила от 01.01.2011 г. и не би следвало да е възможно да декларирате на това основание каквото и да било през 2012 г. Предполагаме, че става въпрос за подаване на декларация при придобиване на недвижим имот на основание чл. 14 от ЗМДТ, в която, съгласно изискванията на чл. 14, ал. 2 от закона (в редакцията ѝ към 2012 г.) сте посочили отчетната стойност и други обстоятелства, имащи значение за определянето на данъка. Ако това е така, считаме че нямате основания за опасения, ако плащането на данък върху по-ниска данъчна основа от предвидената в закона се дължи на грешка.

На следващо място ще припомним, че съгласно чл. 21, ал. 1 от ЗМДТ данъчната оценка на недвижимите имоти на предприятията е по-високата между отчетната им стойност и данъчната оценка съгласно приложение № 2, а за жилищните имоти - данъчната им оценка съгласно приложение № 2, т.е. ако въпросният имот е жилищен, то данъчната му оценка се определя съгласно приложение №2.

Ако наистина е налице грешка при определяне на данъчната основа, от която е изчисляван размерът на данъка през всичките тези години, то това е грешка на общинската данъчна администрация, при условие че Вие сте подали коректно и навреме декларацията по чл. 14 от ЗМДТ. Съгласно чл. 23 от ЗМДТ данъкът по чл. 14, ал. 1 и 4 се определя от служител на общинската администрация по местонахождението на недвижимия имот и се съобщава на данъчно задълженото лице или на негов законен представител. Следователно данъчно задълженото лице плаща размер на данъка такъв, какъвто е определен от служител на общинската администрация и не може да носи вина, ако този служител грешно е определил размера на данъка при условие, че данните, които данъчно задълженото лице следва да предостави, са предоставени вярно и точно.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗМДТ

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x