Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Вещно право върху имот на ЕООД, учредено в полза на ФЛ, собственик на ЕООД-то

проф. д-р Любка Ценова Отговор, предоставен от
проф. д-р Любка Ценова
Въпрос:

Юридическо лице - еднолично дружество с ограничена отговороност - е ригистрирано по ЗДДС. То е собственост на физическо лице. Дружеството учредява с нотариален акт пожизнено вещно право на собствен имот в полза на физическото лице собственик. Имотът е заведен като ДМА в актива на баланса и за него се начисляват амортизации. Заедно с прехвърляне на имота са прехвърлени и ДМА - стопански инвентар, който също не е амортизиран. За имота са извършвани довършителни работи и получени данъчни фактури с дати на по-късен етап от датата на закупуване на имота които формират цената на придобиване. Имотът се отдава под наем на физическото лице, като за целта се издава данъчна фактура за наем с ДДС.

1. В случая на учредяване на пожизнено вещно право на имота в полза на физическо лице трябва ли да спрем начисляването на амортизация на имота?

2. За имота, ако е ползван данъчен кредит по ЗДДС при покупката, трябва ли да направим корекция по чл. 79 от ЗДДС?

3. Извършва ли се корекция за ползвания ДДС при покупката на стопанския инвентар по чл. 79 от ЗДДС?

4. Как се третират фактурите за довършителни работи съгласно ЗДДС, ако има корекции по чл. 79 от ЗДДС, коя да е първоначалната дата - датата на фактурите или датата на заприхождаване на имота в инвентарната книга на дружетвото?

5. Ако за имота не е позван данъчен кредит, трябва ли нещо да начислим по ЗДДС?

6. Ако разходите по поддръжката на имота - ток, вода, местен данък - се плащат от дружеството, трябва ли да ги префактурираме на физическото лице с ДДС? Или горните разходи трябва да бъдат заплащани вече от ползвателя?

7. От гледна точка на ЗКПО трябва ли този наем, който няма вече да се плаща от физическото лице, да го преобразуваме в увеличение на финансовия резултат в годишната данъчна декларация на дружеството?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Вещно право върху имот на ЕООД, учредено в полза на ФЛ, собственик на ЕООД-то

Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x