Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Възстановяване на ДДС от фирма с регистрация по избор след ВОД

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Предприятие, регистрирано в ТР на 19.05.2022 г., е с „регистрация по избор“ по ЗДДС. През месец октомври е извършило ВОД, който представлява сто процента от общата сума на всички негови доставки. Понеже ДДС резултатът на дружеството е възстановяване, възниква ли право данъкът да се посочи в клетка 81 на декларацията („ДДС, подлежащ на възстановяване съгласно чл. 92, ал. 3 от ЗДДС“) и да бъде възстановен в тридесетдневен срок от подаването на декларацията, при положение че предприятието няма натрупани дванадесет месеца дейност? Ако дружеството не се възползва от т.нар. „ускорено възстановяване“ на ДДС, може ли да поиска ДДС за възстановяване по общия ред (т.е. до 14-о число на месеца следващ тримесечния период)?


Отговор:
Съгласно чл. 92, ал. 3, т. 1 от ЗДДС, данъкът за възстановяване по чл. 88, ал. 3 се възстановява в 30-дневен срок от подаване на справка-декларацията, когато лицето е извършило за последните 12 месеца преди текущия месец облагаеми доставки с нулева ставка на обща стойност повече от 30 на сто от общата стойност на всички извършени от него облагаеми доставки, включително доставките с нулева ставка. Тук законът не поставя условия за основанията, на които доставките се определят като облагаеми с нулева ставка.

По силата на чл. 53, ал. 1 от ЗДДС, вътреобщностните доставки подлежат на облагане с нулева данъчна ставка с изключение на освободените вътреобщностни доставки по чл. 38, ал. 2 от ЗДДС. Това означава, че в обхвата на доставките по чл. 92, ал. 3, т. 1 от ЗДДС даващи право на ускорено възстановяване се включват и вътреобщностните доставки.

Това, че дружеството е новорегистрирано и няма дейност за 12 пълни месеца назад, не му отнема правото на ускорено възстановяване.

Чл. 70, ал. 1 от ППЗДДС определя, че когато регистрирано лице декларира в подадена от него справка-декларация за определен данъчен период данък за възстановяване и за същото лице са налице обстоятелствата по чл. 92, ал. 3 и 4 от закона и то желае да прилага тази разпоредба, лицето посочва в клетка 81 или клетка 82 на справка-декларацията за периода данъка за възстановяване, който подлежи на възстановяване или прихващане в 30-дневен срок.
 
Ако не желаете да приложите ускорено възстановяване, тогава не посочвате сумата за възстановяване в клетка 81. В този случай данъкът за възстановяване ще участва в тримесечната процедура по реда на чл. 92, ал. 1 от закона. 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x