Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Третиране на доставка на нови МПС при продажбите им в ЕС

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Българско дружество, регистрирано по ЗДДС, ще извъшва търговия с нови автомобили. Автомобилите ще се закупуват от автосалони - официални вносители за България на нови автомобили от различни малки. След закупуването им ще бъдат регистрирани в КАТ. Тъй като автомобилите ще бъдат продавани на дружества от ЕС, предварително проверени и с валиден ДДС номер, за излизането им от страната следва стъпка по дерегистрация в КАТ. Автомобилите ще излизат от страната с автовоз. За покупката на автомобилите българското дружество ще ползва правото си за приспадане на данъчен кредит. Автомобилите ще се третират като стока. Как следва да се третира доставката на новото МПС от гледна точка на продажбата му в ЕС? Смятам, че трябва да се третира като ВОД и при продажбата от българското дружество да се обложат с нулева ставка, както и да се подаде VIES декларация в указаните в закона срокове. Има ли някакъв по специален режим от гледна точка на това, че стоката представлява ново МПС?


Отговор:
Съгласно чл. 7, ал. 2 от ЗДДС вътреобщностна доставка (ВОД) на стоки е и доставката на ново превозно средство, изпратено или транспортирано от или за сметка на доставчика или на получателя от територията на страната до територията на друга държава членка, независимо дали получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено лице.

В случая доставяте нови превозни средства на лица от ЕС, което определя доставката като вътреобщностна доставка. При ВОД се прилага нулева ставка, съгласно чл. 53, ал. 1 от закона. Нулевата ставка следва да се докаже с документите изброени в чл. 45 от ППЗДДС. Доставката се отразява във VIES декларацията, когато получателите са данъчно задължени лица, регистрирани по ДДС в ЕС. Единственото по-различно тук е, че съгласно чл. 114, ал. 1, т. 15 от закона, във фактурата трябва да се отбележат обстоятелствата, които определят стоката като ново превозно средство.
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

ППЗДДС


БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x