Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Разпределяне на печалба на дружество майка - счетоводно отразяване и данък дивидент

Алиция Профирова Отговор, предоставен от
Алиция Профирова
Въпрос:

Фирма А е ЕООД; собственикът е ФЛ - гражданин на Испания. Фирма А притежава 100% от капитала на 4 други фирми. Една от тези дъщерни фирми разпределя печалба и я изплаща на Фирма А.

1. Собственикът на фирма А иска тази разпределена печалба да си я преведе от фирмената сметка в негова лична сметка и да се разпорежда с тези пари, както реши. Следва ли в този случай да се плати отново данък дивидент или не? Декларира ли се това движение на пари с декларация по чл. 55, с декларация по чл. 73 или с друга декларация?

2. Парите, които ще постъпят във Фирма А от разпределен дивидент, как е правилно да бъдат счетоводно отразени – като приход или като капитал? Фирма А дължи ли някакави данъци за получения дивидент? Има ли нещо специфично, което се декларира в тази връзка?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Разпределяне на печалба на дружество майка - счетоводно отразяване и данък дивидент

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x