Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се
  • Въпроси и отговори
  • Модели документи
  • Срокове за плащания и отчети
  • Законодателство
  • Новини
  • Процедури и практики
  • Обнародвания на държавен вестник
  • Разпределяне на дивиденти от дъщерно дружество към дружество майка

    Елена Илиева Отговор, предоставен от
    Елена Илиева
    на 27 Март 2023Съгласно действащото законодателство!
    Въпрос:
    Предприятието ни е 100% собственост на ЧЮЛ – предприятие „майка“ регистрирано и опериращо на територията на държава-членка на ЕС и по-конкретно Франция. Дъщерното предприятие е регистрирано тук в България и оперира като ЕООД. През изминалата година (м. юли. 2022) се взема решение от Общото събрание за разпределяне на дивиденти към предприятието „майка“. През същото тримесечие са изплатени съответните суми. Размерът на разпределените към френското дружество дивиденти надхвърля 500000 лв.  Първоначално бяхме решили, че трябва да подадем декларация съгласно чл. 142, ал. 1 от ДОПК със срок за подаване до 31.03.2023 г., но както вече уточних, става въпрос за суми по-големи от 500 000 лв. Тъй като попадаме в хипотезите на Директива 2011/96/30.11.2011 г. на ЕС и чл. 194, ал. 3, т. 3 от ЗКПО - Данък при източника не е удържан. Въпреки това в нас остава колебанието дали все пак няма някаква процедура, съгласно която трябва по някакъв начин да декларираме тези обстоятелства. В тази връзка, въпросите ни по-конкретно са:
    1. Има ли някаква процедура, с която българското дружество трябва да декларира пред Българските институции разпределението на тези дивиденти? Съгласно кои разпоредби, нормативни актове?
    2. В случай че има – в какво по-конкретно се изразява тя, какви са необходимите документи и какъв е срокът? Ако има и сроковете са изпуснати, как следва да се процедира, какви биха били последствията?
    3. В конкретния случай става дума за суми над 500000 лв., но бихме искали да знаем би ли имало значение, ако са под 500000 лв. на годишна база.
    Моля за цялостно разяснение по този казус, тъй като за първи път ни се налага да се сблъскаме, но очакваме в бъдеще отново да имаме такива разпределения и бихме искали да знаем категорично, точно и ясно как би следвало да процедираме.

    Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
    Разпределяне на дивиденти от дъщерно дружество към дружество майка

    Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

    Влизане в акаунта

    Защо да се регистрирам?

    • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
    • база данни с новини, отговори, анализи
    • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

    БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

    15 експертни решения на казуси от счетоводната практика

    Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
    Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "15 експертни решения на казуси от счетоводната практика"!

    Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

    x