Признаване на разход за заплата на управител с личен труд

Елена Илиева
на 11 Март 2022
Въпрос:
➤ Фирма ЕООД има собственик СОЛ с полагане на личен труд във фирмата - извършва консултации в сферата на храните. Няма други назначени лица. През 2021г . собственикът си е плащал различна заплата, в зависимост от това, което очаква да получи като заплащане от извършените услуги; има месеци, в които е на 650 лв., има и месеци, в които е на 5000 лв. Заплатата винаги е по-малка от сумата, която неговата фирма получава за извършените услуги. Плащал е осигуровки и данък спрямо получаваната заплата. Правилно ли е заплатата на СОЛ да бъде различна всеки месец? Начисленета заплата признава ли се за разход във фирмата - за данъчни и счетоводни цели? При подаване на ГДД на физическото лице трява ли да се направи изравняване на дохода? Доходите му са единствено от тази фирма.
Отговор:
Няма нормативни изисквания или ограничения относно размера на възнаграждението, което получават съдружници или собственици на капитала за дейността, която извършват в собствените си дружества. В този смисъл няма никаква пречка възнаграждението за положен личен труд да е различно всеки месец, стига въпросният размер на възнаграждението да е документиран (например с протокол или решение).
Разходите за възнаграждения за положен личен труд на съдружници/ еднолични собственици на капитала на търговски дружества са данъчно признат разход по общия ред на ЗКПО, като разход за трудови възнаграждения. Не са разход обаче задължителните социалните и здравни осигуровки на тези лица, тъй като съгласно КСО те са самоосигуряващи се, т.е. заплащат осигуровки за своя сметка. За целите на ЗДДФЛ и на основание §1, т. 26, буква „и" от ДР на ЗДДФЛ доходите на съдружници и еднолични собственици на капитала от полагане на личен труд в собствените им дружества представляват доходи от трудови правоотношения. За тези доходи задължително се подава годишна данъчна декларация на основание чл. 50, ал. 3 и чл. 52, ал. 2 от ЗДДФЛ. Доходите се посочват в Приложение №1 с код 102. Тъй като лицата са самоосигуряващи се, те извършват годишно изравняване на дохода, като попълват Таблица 1 и Таблица 2 към ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ. При попълване на редове от 1 до 12 на колона 5 от таблицата общият годишен размер на дохода (сумата от ред 13) се разделя на броя на месеците, през които е упражнявана дейността. С уважение: ![]() ![]() |
|
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "15 експертни решения на казуси от счетоводната практика"!
Подобни статии от категория ЗДДФЛ
21Авг2023
Облагане по ЗДДФЛ при апортиране на УПИ в капитала на дружество
от Трендафил Василев
на 21 Авг 2023
26Юли2023
Подаване на декларация по чл. 50 от ЕТ, заличаващ фирмата си
от Трендафил Василев
на 26 Юли 2023
28Апр2023
Деклариране на доход от замяна на недвижими земеделски земи
от Елена Илиева
на 28 Апр 2023
27Апр2023
Попълване на ГДД от ФЛ с доход от лихви и с доход от продажба на собствени произведения на изкуството
от Елена Илиева
на 27 Апр 2023
12Апр2023
Сума за удържане на данък върху доход от обезщетение от депозит за наем
от Христо Досев
на 12 Апр 2023