Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Признаване на разход за заплата на управител с личен труд

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
на 11 Март 2022Съгласно действащото законодателство!
Въпрос:

➤ Фирма ЕООД има собственик СОЛ с полагане на личен труд във фирмата - извършва консултации в сферата на храните. Няма други назначени лица. През 2021г . собственикът си е плащал различна заплата, в зависимост от това, което очаква да получи като заплащане от извършените услуги; има месеци, в които е на 650 лв., има и месеци, в които е на 5000 лв. Заплатата винаги е по-малка от сумата, която неговата фирма получава за извършените услуги. Плащал е осигуровки и данък спрямо получаваната заплата. Правилно ли е заплатата на СОЛ да бъде различна всеки месец? Начисленета заплата признава ли се за разход във фирмата - за данъчни и счетоводни цели? При подаване на ГДД на физическото лице трява ли да се направи изравняване на дохода? Доходите му са единствено от тази фирма.


Отговор:
Няма нормативни изисквания или ограничения относно размера на възнаграждението, което получават съдружници или собственици на капитала за дейността, която извършват в собствените си дружества. В този смисъл няма никаква пречка възнаграждението за положен личен труд да е различно всеки месец, стига въпросният размер на възнаграждението да е документиран (например с протокол или решение).

Разходите за възнаграждения за положен личен труд на съдружници/ еднолични собственици на капитала на търговски дружества са данъчно признат разход по общия ред на ЗКПО, като разход за трудови възнаграждения. Не са разход обаче задължителните социалните и здравни осигуровки на тези лица, тъй като съгласно КСО те са самоосигуряващи се, т.е. заплащат осигуровки за своя сметка.

За целите на ЗДДФЛ и на основание §1, т. 26, буква „и" от ДР на ЗДДФЛ доходите на съдружници и еднолични собственици на капитала от полагане на личен труд в собствените им дружества представляват доходи от трудови правоотношения. За тези доходи задължително се подава годишна данъчна декларация на основание чл. 50, ал. 3 и чл. 52, ал. 2 от ЗДДФЛ. Доходите се посочват в Приложение №1 с код 102.

Тъй като лицата са самоосигуряващи се, те извършват годишно изравняване на дохода, като попълват Таблица 1 и Таблица 2 към ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ. При попълване на редове от 1 до 12 на колона 5 от таблицата общият годишен размер на дохода (сумата от ред 13) се разделя на броя на месеците, през които е упражнявана дейността.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДФЛ

КСО

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x