Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Право на данъчен кредит за закупен актив

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Дружеството има регистрация по ЗДДС. Дейността му е отдаване под наем на собствен недвижим имот. Има закупен електрически велосипед. Дружеството има ли право да ползва данъчния кредит на закупения актив и ако има, на какво основание?


Отговор:
ЗДДС поставя специални ограничения на правото на приспадане на данъчен кредит за стоките и услугите, изброени в чл. 70, независимо, че са изпълнени условията на чл. 69 и 74 от закона. Тази норма предвижда ограничение за придобити леки автомобили и мотоциклети. Електрическият велосипед не се приравнява на мотоциклет в ЗДП, както и в ЗДДС, което означава, че ограниченията на чл. 70 от закона не се отнасят за индивидуалните електрически превозни средства. Това обаче все още не значи, че може да ползвате правото на данъчен кредит.

Условието на чл. 69 от закона е стоките и услугите, за които се допуска правото на данъчен кредит, да се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки. За да можете да ползвате данъчен кредит за дадена стока, трябва да можете да докажете недвусмислено, че използвате стоката за облагаемата си дейност.
 
Тъй като става въпрос за електрически велосипед, който би могъл да се ползва за лични нужди на собственика и на служителите, следва да се съобразите с чл. 71б от закона. За целта трябва да приложите критерий за разпределяне, който гарантира максимално точно изчисляване на размера на данъка, съответстващ на използването на актива за осъществяване на независима икономическа дейност.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС


БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x