Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Право на данъчен кредит при внос на автомобили от Италия

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Внасяме автомобили от Италия с фирма Auto1. Автомобилът пристига с три фактури - първата, която е на марж, и още две за транспорт и съпътстващи услуги. Прикачвам ги. На вторите две основанието е VAT due to the recipient. Във връзка с това основание - какви протоколи трябва да начисля? Само един в дневника на продажби и да платя ДДС-то? Или имам право на данъчен кредит и мога да начисля два протокола в дневника на покупки и дневника на продажби? Ако ползвам данъчен кредит, трябва ли да коригирам с последната данъчна декларация?


Отговор:
ЗДДС в чл. 70, ал. 1 ограничава правото на данъчен кредит за придобиване на леки автомобили, както и за стоките или услугите, които са предназначени за поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията на леките автомобили, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материалии.

Това ограничение не се отнася за леките автомобили, които за закупени с цел препродажба или които се използват единствено за транспортни и охранителни услуги, таксиметрови превози, отдаване под наем, куриерски услуги или подготовка на водачи на моторни превозни средства /чл. 70, ал. 2/.

Това означава, че правото на данъчен кредит за услугите, свързани с лекия автомобил, зависи от това, за какво ще използвате лекия автомобил.  

Ако използвате лекия автомобил за дейност, различна от изброените в чл. 70, ал. 2, тогава нямате право на данъчен кредит за стоките и услугите, свързани с придобиването и експлоатацията на лекия автомобил.

Ако използвате лекия автомобил за някоя от дейностите, изброени в чл. 70, ал. 2, ще имате право на данъчен кредит за стоките и услугите, свързани с придобиването и експлоатацията му.

Когато купувате автомобил с цел препродажба, за който е приложен режимът на облагане на маржа на цената при придобиването, и го продавате по режима на маржа, за допълнителните доставки, които са свързани с този автомобил, имате право на данъчен кредит. Чл. 147, ал. 5 от закона ограничава правото на данъчен кредит само за стоката /автомобилът/, за която се прилага режимът на маржа на цената, но чл. 147, ал. 1 дава право на данъчен кредит за останалите стоки и услуги, свързани с този автомобил.
 
За допълнителните услуги, които получавате с доставката на автомобила, които са с място на изпълнение в страната /чл. 21, ал. 2/, данъкът ще е изискуем от получателя, съгласно чл. 82, ал. 2 от закона. За тези услуги следва да издадете протокол по чл 117. За всяка фактура се издава само един протокол, който се отразява в двата дневника. В дневника за покупки се отразява спрямо правото на данъчен кредит. Ако нямате право на данъчен кредит за услугите, протоколът се отразява в колона 9 от дневника за покупки, съответно колони 10 и 11, ако имате право на данъчен кредит.

Корекция в последния данъчен период на годината се прави при ползване на частичен данъчен кредит или при корекция по реда на чл. 79а и 79б, когато настъпят обстоятелства, за които дадена доставка няма право на данъчен кредит, когато е ползван такъв при придобиването. Ако нямате такива обстоятелства, няма да правите корекция в последния данъчен период от годината.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x