Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Получаване на счетоводни документи от укриващ се счтоводител с предстоящо прекратяване на трудовия договор

проф. д-р Любка Ценова Отговор, предоставен от
проф. д-р Любка Ценова
Въпрос:

Работодател, който е третостепенен разпоредител с бюджетни средства, прекратява трудовия договор на счетоводителя - по чл. 111 от КТ, на непълно работно време. Предизвестието за прекратяване все още не е връчено, защото счетоводителят се укрива. Изпратено е писмо с обратна разписка. Счетоводителят не се явява на работа и не желае да предаде счетоводните документи, укрива се, не получава никакви пратки, не отговаря на телефонни обаждания, не отговаря на електронна поща. Работодателят е изчерпил всички възможни начини за комуникация.

1. Какви са възможностите за работодателя да се снабди със счетоводните документи, щом счетоводителят отказва да ги предаде?

2. Може ли да изиска съдействие от второстепенния и първостепенния разпоредител? Ако да, какво?

3. Какъв е редът за получаване на счетоводни документи? Може ли да се изпратят по пощата?


Отговор:
Трудов договор, сключен на основание чл. 111 от КТ, не е трудов договор на непълно работно време, а е трудов договор за допълнителен труд с друг работодател. Това е тъй нареченото външно съвместителство. Този вид трудов договор се прилага, когато счетоводителят има основен трудов договор с друг работодател, а не с Вас, и също така, че няма забрана от основният работодател да работи при Вас и не нарушава търговска тайна и/или предотвратяване на конфликт на интереси с основният работодател. Тези факти трябва да са декларирани преди сключване на трудов договор по чл. 111 от КТ.
 
Според мен пред Вас съществуват следните възможности да решите възникналият проблем:
 
1/ Ако счетоводителят е получил поне едно от писмата, връчени му с обратна разписка, се приема че той е уведомен, съгласно чл. 195, ал. 2 и ал. 3 от КТ.
 
2/ Да потърсите съдействието на основният му работодател, който и да е той. Можете да изпратите заповедта до основният му работодател с молба да му бъде връчена и да Ви бъде върната подписана. Препоръчвам да уведомите основния работодател за отказа на счетоводителя да Ви върне счетоводните документи и да го помолите за Ви окаже съдействие.
 
3/ Допускам, че назначеният при Вас счетоводител Ви е препоръчан от стоящите над Вас първостепенен или второстепенен разпоредител на бюджетни средства и следва да потърсите и тяхното съдействие. Ако основният работодател не е първостепенният или второстепенният разпоредил с бюджетни средства, също трябва да ги уведомите и да поискате съдействието им. Те могат да предприемат по-конкретни действия с оглед вътрешните правила за работата на съответната бюджетна структура.
 
4/ Да уведомите прокуратурата за отказа на счетоводителя да Ви върне документите и да поискате да бъде разследван за вещно укривателство или умишлено укриване документи, с цел да Ви се навреди. Ако счетоводителят задържа документите, защото Вие не сте му за платили уговорена сума, препоръчвам да си уредите отношенията.

5/ Може да получите документите по пощата, но задължително трябва да ги приемете по опис от съставена от Вас комисия. Надявам се, че имате опис на предоставените  му документи или че може да съставите такъв, за да сравните какво сте дали и какво получавате. Уведомете счетоводителя, че при предаване на счетоводните документи следва да присъства. Неговото отсъствие или неполучаване на уведомяването не е пречка да отворите пратката, която сте получили, и да направите опис на получените документи.

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводна практика - 9 експертни решения на казуси

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводна практика - 9 експертни решения на казуси"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x