Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се
  • Въпроси и отговори
  • Модели документи
  • Срокове за плащания и отчети
  • Законодателство
  • Новини
  • Процедури и практики
  • Обнародвания на държавен вестник
  • Отчитане на закупуване на лиценз за ползване на софтуер

    Елена Илиева Отговор, предоставен от
    Елена Илиева
    Въпрос:
    ➤ Във фирмата се ползва софтуер AutoCad на три работни места и всяка година се заплаща лиценз за една година на стойност 861,66 лв. без ДДС за всяко място, общо 2584,98 лв. Как следва да се осчетоводи лицензът: като НДА, в коя данъчна категория на ДАМпл.? Ако посочим 4-та категория „Компютри, софтуер и право на ползване на софтуер", там ГДА е 50%, т.е. 2 години полезен срок, а всъщност ние за две години сме платили 2 пъти право на ползване. При първоначално закупуване на софтуера е заведен като НДА със срок 2 години, към момента в САПл и в ДАПл е с нулева балансова стойност. Ще бъде ли грешно да се осчетоводи като разход и да се разсрочи за 12 месеца?

    Отговор:
    Съгласно чл. 51, ал. 1, т. 1, буква „б" от ЗКПО данъчни дълготрайни нематериални активи са придобити нефинансови ресурси, които се ползват през период, по-дълъг от 12 месеца.

    Подобна разпоредба се съдържа и в определението за нематериални активи в НСС 38, като съвсем отделен е въпросът, че софтуерен лиценз обичайно не отговаря и на други критерии за признаване на ДНМА.

    Следователно, едногодишен лиценз за ползване на софтуер не е дълготраен актив нито по счетоводното, нито по данъчното законодателство и се признава като текущ разход в периода, за който се отнася. Ако периодът на действие на лиценза обхваща два финансови отчетни периода, частта от сумата, която се отнася за ползване през следващия отчетен период, се отчита в периода на плащане като разход за бъдещ период.

    БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

    15 експертни решения на казуси от счетоводната практика

    Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
    Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "15 експертни решения на казуси от счетоводната практика"!

    Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

    Подобни статии от категория Разходи



    x