Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Отчитане на възстановени суми по автокаско и гражданска отговорност във връзка с продаден автомобил

Алиция Профирова Отговор, предоставен от
Алиция Профирова
Въпрос:

➤ Автокъща, дилър на автомобили, продава по маржа на цената автомобил на разсрочено плащане. Фирмата сключва и плаща автокаско и застраховка гражданска отговорност, които в договора за разсрочено плащане пише, че са за сметка на купувача. Купувачът от своя страна възстановява на продавача сумата по застраховката по фирмената банкова сметка на продавача. Как се документират и отчитат възстановените суми на фирмата? С какъв документ и на какво основание?


Отговор:
Доставките на застрахователни услуги са освободени доставки съгласно чл. 47 от ЗДДС. Във Вашия случай Вие извършвате плащане на застрахователя от името и за сметка на друго лице – купувача на автомобила. Би следвало да отразите плащането като разчет – както получаването на плащането от клиента, така и плащането на застрахователия. Неправилно ще бъде в този случай да се отчитат приходи и разходи, тъй като Вашата фирма само посредничи за извършване на плащането и всъщност не извършва услуга.

Тъй като както вече казахме по-горе  това не е Ваша услуга, документът, който следва да издадете, може да бъде например уведомление за дължимо плащане или уведомително писмо. То следва да е адресирано до клиента и в него следва да запишете дължимата сума, основанието, на което тя се дължи, както и срокът за плащане. Този документ е достатъчен за отчетността на такъв вид отношения.

В бъдеще бихте могли и да избегнете такъв вид посредничество, а да уведомите клиента отново с уведомително писмо, в което да посочите номера на застрахователната полица, както и сметката на застрахователя или застрахователния брокер, на който следва да се плати.

С уважение:

 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x