Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Отчитане на разходи, направени във връзка с организиране на национален конгрес

Христо Досев Отговор, предоставен от
Христо Досев
Въпрос:

➤ Фирмата ни е с основна дейност търговия с медицински инструменти и консумативи. Във връзка с представяне на дейността и продуктите на фирмата, участваме с организирането на национален конгрес. Направените разходи във връзка с организацията на конгреса са следните:

- Платена такса за участие, включително на лица, които нямат договорни взаимоотношения с фирмата, т.е. нямат сключени трудови договори и ДУК;

- Платени нощувки, включително на лица, които нямат договорни взаимоотношения с фирмата, т.е. нямат сключени трудови договори и ДУК;

- Разходи за кафе и напитки на лицата, поканени за участие в семинара.

Във връзка с чл. 33 от ЗКПО ще признаем за данъчни цели разходите за пътуване и престой, на лицата, които се намират с трудови правоотношения с дружеството. Как да отчетем останалите направени разходи по платена такса за участие и нощувки? Приложимо ли е правото на приспадане на данъчен кредит за такса участие и нощувки за лицата по трудови приложения, съгласно чл. 62, ал. 1 от ППЗДДС? Как да отразим и документираме останалите разходи, без право на приспадане на данъчен кредит? Върху цялата платена сума по разходи за пътуване и престой, както и такси за организиране на семинари ли се държи данък върху разходите? Какви са необходимите документи, с които дружеството трябва да разполага, за да удостовери, че направените разходи са пряко свързани с представяне на предлаганите стоки?


Отговор:
За да дадем отговор на поставените въпроси, следва да определим икономическата същност на стопанската операция, погледната през призмата на всички налични факти и обстоятелства. На база на изнесените обстоятелства можем да заключим, че икономическият смисъл на всички предприети от предприятието действия всъщност представляват организиране на конгрес, който от гледна точка на дефиницията на понятието, дадено в § 1, т. 33 от ДР на ЗКПО покрива смисъла на „разходи за реклама“, тъй като мероприятието в крайна сметка има за цел да популяризира на стоки и услуги, включително подаръци, които носят търговското наименование или търговската марка на данъчно задълженото лице, в рамките на обичайното за извършваната от лицето дейност. Тоест всички съвкупно и взаимно свързани разходи, които предприятието е предприело, следва да се квалифицират като разходи за реклама за целите на материалният данъчен закон, които биха се признали за данъчен разход, ако са документално обосновани и са спазени всички останали изисквания на ЗКПО.

Смеем да твърдим, че разходите за нощувки на гостите и таксите за участие, както и други подобни като разходи за храна, напитки, транспорт и други подобни, направени именно във връзка с провеждането на конгреса не трябва да се разглеждат поотделно, а трябва съвкупно да се разглеждат като част от целият процес по организиране на мероприятието – конгреса. Изрично съгласно чл. 62, ал. 2 от ППЗДДС от обхвата на представителните и развлекателни разходи, за които ЗДДС не дава право да се приспада данъчен кредит, са изключени разходите за нощувки, консумация на храна и напитки, когато тези разходи са отчетени във връзка с организиране на симпозиуми, конгреси, конференции и други подобни мероприятия, които са пряко свързани с представяне или тестване на предлаганите от лицето стоки или услуги в рамките на независимата му икономическа дейност. Ето защо според нас подобни разходи не трябва да се считат за представителни разходи, а за разходи за реклама, поради което за същите предприятието ще има право на данъчен кредит, при спазване на общите изисквания на ЗДДС и ППЗДДС.

По отношение на документалната обоснованост законите не дават отговор за това какви документи следва да бъдат съставени, поради което ние също няма да изкажем мнение по този въпрос. В крайна сметка задача на данъчно задълженото лице е да може да докаже със съответните документи действително извършените разходи и тяхното естество и икономическа същност.

В случай че за направените разходи от дружеството за организиране на конференции, семинари, мероприятия, срещи и други подобни с клиенти не са изпълнени кумулативно условията те да се третират като разходи за реклама по смисъла на § 1, т. 33 от ДР на ЗКПО, същите ще се третират като представителни разходи, за които дружеството няма да има право да приспада данъчен кредит (чл. 70, ал. 1, т. 3 от ЗДДС) и съответно за същите ще се приложи разпоредбата на чл. 204, т. 1 във връзка с чл. 10, ал. 6 от ЗКПО и съответно ще се дължи 10% данък върху разходите.
 
Христо Досев, д.е.с.
 

Нормативна рамка

ЗКПО

ЗДДС

ППЗДДС
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x