Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Отчетна стойност на обезценена сграда

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ Коя стойност би следвало да се разбира под „Отчетна стойност“ по смисъла на допълнителните разпоредби на ЗМДТ при следната хипотеза: Дружество е извършило преоценка на сграда (преминаване към МСФО) и завежда актива в имуществото си с отчетна стойност 1300 (преоценена стойност = балансова стойност = пазарна оценка). Впоследствие през годините сградата е обезценена и след осчетоводяване на обезценката стойността става 600, натрупано изхабяване 40, балансовата стойност = пазарна оценка е 560.


Отговор:
Съгласно чл. 21, ал. 1 от ЗМДТ данъчната оценка на недвижимите имоти на предприятията е по-високата между отчетната им стойност и данъчната оценка съгласно приложение № 2. Съгласно §1, т. 17 от ДР на ЗМДТ „отчетна стойност" е стойността при счетоводното завеждане на актива или обезценената/ преоценената стойност на актива, когато е извършена оценка след първоначалното му счетоводно завеждане. Съгласно чл. 14, ал. 5 от ЗМДТ при промяна на друго обстоятелство, което има значение за определяне на данъка, данъчно задължените лица уведомяват общината по реда по ал. 1, в срок от 2 месеца. Тъй като на основание чл. 19, ал. 4 т ЗМДТ размерът на данъка за нежилищните имоти на предприятията не се променя в течение на годината, то декларирането на промените в отчетната стойност на нежилищните имоти може да се прави еднократно, към 31-ви декември на съответната година.

В конкретния случай за целите на ЗМДТ е следвало да се декларира всяка промяна към 31-ви декември на отчетната стойност на сградата в резултат от преоценка или обезценка, независимо по какви причини е предприета. Следва изрично да уточним, че разпоредбата визира термина" отчетна стойност", а не балансова, т.е. според посоченото във въпроса това би следвало да е стойността 600, без приспадане на набраната амортизация.
 
С уважение:

 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x