Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Намаляване на синя каса на земеделски производител

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ Земеделски производител има голяма синя каса. Счетоводството не се води двустранно и се подава годишна декларация по чл. 50 с 60% НПР. Лицето е регистрирано по ДДС. Какъв е вариантът да бъде намалена синята каса, имайки предвид, че той има и натрупана печалба? Ако сумата се приспадне от печалбата до размера на НПР, трябва ли да се внасят 15% данък доход?


Отговор:
Както и при едноличните търговци, така и при земеделския производител - физическо лице, няма разделност на имуществото между самото физическо лице и неговото търговско предприятие (в конкретния случай дейността като ЗП), каквото съществува при капиталовите дружества (ООД и АД) и собствениците на капитала им. В този смисъл всеки доход, реализиран от дейността като ЗП, принадлежи на самото физическо лице и след облагането му с данък по реда на чл. 29а от ЗДДФЛ той може да се ползва от физическото лице без ограничения, включително и за лични цели, без да е дължим някакъв друг данък.

В този смисъл няма никаква пречка свободните парични средства, които лицето не е определило за ползване в дейността като ЗП, да се усвоят от него за лични нужди, като за това не се дължи допълнителен данък. При тези случаи би било по-удачно за счетоводни цели да се ползва „Сметка на собственика", с която да се приключват печалбите и загубите за годината и съответно чрез нея да се отчита и усвояването на суми за лични нужди на земеделския производител.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДФЛ

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x