Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Желанието си да им се удържа авансов данък за четвърто тримесечие на 2015 г. могат да заявят физическите лица

PortalSchetovodstvo.bg Отговор, предоставен от
PortalSchetovodstvo.bg
Физическите лица имат възможност да декларират пред предприятието или самоосигуряващото се лице, което през четвъртото тримесечие на годината им плаща доход от наем или от друга стопанска дейност, че искат да им се удържи авансов данък. Това гласи промяна в ЗДДФЛ, влязла в сила на 01.01.2015 г. Така, когато през следващата година декларират доходите си от 2015 г., в общия случай лицата няма да са задължени да довнасят данък.
 
От НАП обръщат внимание, че ако липсва писмено заявено желание от страна на физическите лица, предприятията и самоосигуряващите се лица – платци на съответните доходи по закон не трябва да удържат авансово данък за доходите, които са изплатени през 4-тото тримесечие на годината. Искането за удържане на авансов данък може да се заяви в новият образец на сметка за изплатени суми.
 
От НАП припомнят още, че всяко предприятие или самоосигуряващо се лице, изплащащо на физически лица доходи от дейност извън трудов договор и е задължено да удържа данък, следва да подаде декларация за дължими данъци. Тази декларация – по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и по чл. 201, ал. 1 от ЗКПО за дължими данъци (образец 4001), се подава в сроковете за внасяне на дължимите данъци. Авансовият данък за доходите от наем и от друга стопанска дейност, който е удържан за доходи, платени през третото тримесечие на 2015 г., се декларира до 31 октомври 2015 г.
 
Декларацията се подава и от физически лица, в случай че предприятието или самоосигуряващото се лице – платец на дохода не е задължено да удържа и да внася данък. Дължимите данъци се декларират в НАП до края на месеца, следващ 3-месечието, когато е придобит доходът. а доходи от наем или от друга стопанска дейност, които са придобити от физическите лица през 3-тото тримесечие на годината, срокът е 31 октомври 2015 г.
 
Декларацията за дължими данъци (образец 4001) се представя в НАП и за окончателните данъци, които са удържани върху доходите на чуждестранни физически лица (като тези върху възнаграждения за услуги, неустойки, обезщетения, стипендии за обучение в България, доходи от лихви и други), както и за окончателните данъци върху доходите от дивиденти и др., които се дължат от местни и чуждестранни физически лица. Формулярът се подава и за данъци при източника по ЗКПО, сред които например данъци върху дивидентите и ликвидационните дялове в полза на чужди фирми и местни дружества, които не са търговци, включително общините.

източник: nap.bg

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x