Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Данъчни задължения при договор за разпространение на книга като аудио запис

Христо Досев Отговор, предоставен от
Христо Досев
Въпрос:

➤ Мой клиент ЕООД (нерегистрирано по ЗДДС лице) издаде детска книжка. Предстои сключване на договор със Сторисайд, фирма със седалище в Швеция (регистрирано по ЗДДС лице), която ще направи аудио запис на творбата и ще я продава в електронен вид на своята платформа. Българското ЕООД ще получава комисионна. Какви са ни данъчните задължения?


Отговор:
В резултат на осъществената търговско-правна сделка, предприятието ще реализира приходи от продажба на услуги (комисионни). Счетоводно отчетените приходи, признати в предприятието съгласно счетоводния принцип на начисляването, ще се признаят и за данъчни цели, тоест приходът ще участва в данъчния финансов резултат на съответният отчетен период, респективно ще подлежи на облагане с 10% корпоративен данък по реда на ЗКПО.

От гледна точка на ЗДДС, дружеството извършва доставка на услуга (услуга по смисъла на чл. 8 от ЗДДС е всичко, което има стойност и е различно от стока, от парите в обращение и от чуждестранната валута, използвани като платежно средство). При доставките на услуги е от съществено значение да се определи мястото на нейното изпълнение. Съгласно изискванията на чл 21 ал 2 от ЗДДС, мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. В конкретното запитване, след като получателя на услугата е шведско предприятие, данъчно задължено лице, то тогава мястото на изпълнение на услугата ще е извън територията на страната (в Швеция). В съответствие с изискванията на чл. 25, ал. 6, т. 2 от ЗДДС, на датата на възникване на данъчното събитие (данъчното събитие възниква на датата, на която услугата е извършена, или ако доставката е с периодично или непрекъснато изпълнение[1], всеки период, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо), възниква основание за освобождаване от начисляване на данък за освободените доставки и доставките с място на изпълнение извън територията на страната. Тоест при настъпване на данъчното събитие, в издадената от Вашето предприятие фактура, няма да начислявате ДДС, тъй като услугата е с място на изпълнение извън територията на страната.

В съответствие с изискванията на чл. 125, ал. 2 от ЗДДС, всяко регистрираното лице, което е извършило за съответният данъчен период доставки на услуги по чл 21 ал 2 от ЗДДС с място на изпълнение на територията на друга държава членка, заедно със справка-декларацията подава и VIES-декларация за тези доставки за съответния данъчен период. След като получателя на доставката е данъчно задължено лице в държава членка на ЕС (а Швеция е такава страна – държава членка на ЕС) и мястото на изпълнение на услугата е в държава членка (тоест в Швеция), то следва да включите издадената фактура за доставка на услуга във VIES декларацията за съответният данъчен период. В същото време получателя на услугата – предприятието в Швеция, ще има задължението да си самоначисли дължимият данък по доставката на услуга.
 

_________________________________________

[1] с изключение на доставките по чл. 6, ал. 2 от ЗДДС.

С уважение:
 
Христо Досев, д.е.с.
 
 
Нормативна рамка

ЗДДС
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x