Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Данъчен кредит по фактури за обособяване на кухненско помещение за служители

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ Дружеството ще обособи кухненско помещение за отдих и възможност за хранене на работници и служители. Ще закупи хладилник, микровълнова фурна, кафемашина, шкафове, маса и столове. Можем ли да ползваме ДДС на покупните фактури, след като ще се използва за социални нужди?


Отговор:
Съгласно чл. 282 от Кодекса на труда работодателят е длъжен да осигурява условия за санитарно-битово и медицинско обслужване на работниците и служителите съобразно санитарните норми и изисквания. Наред с това, съгласно разпоредбите на Закона за здравословни и безопасни условия на труд работодателят е задължен да осигури здравословни и безопасни условия на труд във всички случаи, свързани с работата, както на работещите, така и на всички останали лица, които по друг повод се намират във или в близост до работните помещения, площадки или места.

При изграждане и оборудване на помещение за почивка с възможност за хранене, което се намира в производствените помещения на работодателя и се използва от работниците по време на изпълнение на служебните им задължения считаме, че става въпрос по-скоро за изпълнение на законовите задължения на работодателя за осигуряване за условия за санитарно-битово обслужване и осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. В този смисъл правото на данъчен кредит за закупеното оборудване се подчинява на общите правила на ЗДДС, т.е. ако в резултат от дейността, в която са заети работниците и служителите, се извършват облагаеми доставки и/или доставки и дейности с право на данъчен кредит, то и за оборудването е налице право на пълен данъчен кредит.

По различно би било третирането, ако наред с оборудването на стаята за отдих, работодателят предоставя в помещението за своя сметка безплатна храна и/или напитки (кафе, вода и др.). В този случай предоставянето на храната и напитките би могло да се разглежда като социален разход, предоставен в натура, освен ако не отговаря на условията на Наредба № 11 от 21.12.2005 г. за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и /или добавки към нея.

С уважение:
 

 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x