Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Продажба към румънска фирма на стоки, закупени от Турция

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

Дружество, регистрирано по ДДС, закупува стоки от Турция (необщностни с произход Иран). Транспортът е за сметка на доставчика с франкировка CFR Пловдив. Стоките са складирани в свободна зона под митнически контрол, не е извършен внос в България. Стоките са продадени на румънска фирма, регистрирана по ДДС в Румъния, която ще извършва вноса в общността в Румъния. Транспортът до Румъния е за сметка на българското дружество с франко CFR. Считаме, че при тази сделка фактурата от Турция не следва да не намери отражение в ДДС дневниците, предвид разпоредбите на чл. 17 ал. 2, т.е. мястото на изълнение е Турция. Продажбата към румъската фирма е с място на изпълнение България, като имаме предвид, че стоката не е обмитена, следва да се приложат разпоредбите на чл. 32, ал. 1, във връзка с чл. 16, ал. 5, т.е няма да има ВОД за българското дружество и съответно ВОД за румънското. Продажната фактура следва да се деклариа в колона 19 на дневника продажби. Румънското дружество следва да си декларира внос на необщностни стоки. Тази сделка няма да влиза в оборотите за Интрастат (защото не е ВОД). Моля за коментар относно правотата на разсъжденията ни.

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Продажба към румънска фирма на стоки, закупени от Турция

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x