Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Задължение за извършване на тримесечни авансови вноски по ЗКПО

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Въпросът ми е свързан със задължението за извършване на тримесечни авансови вноски по ЗКПО. Фирмата през 2019 г. има реализирани 56658.00 лв. нетни приходи от продажби. Същата фирма през 2020 г. е реализирала 345469.00 лв. Четейки ЗКПО от тази година, при определяне на авансовите вноски се вземат предвид реализираните нетни приходи от продажби за годината преди предходната - в случая за 2019 г. - и според мен не би трябвало да се правят тримесечни авансови вноски. За първото тримесечие не съм подавал декларация по чл. 87а от ЗКПО за деклариране вида и размера на авансовите вноски. Отчетът пред НСИ и ГДД по чл. 92 от ЗКПО планирам да подам през месец май. В годишната данъчна декларация за 2020 г. по чл. 92 от ЗКПО все още съществува задължение да се отбележи задължение за извършване на тримесечни вноски по чл. 85 от ЗКПО или тримесечни вноски по чл. 83, ал. 3 от ЗКПО. В случая трябва ли да се маркира едно от двете задължения за тримесечни авансови вноски или да се маркира, че данъчно задълженото лице не е задължено да извършва авансови вноски и не приложим за чл. 83, ал. 3 от ЗКПО? След като вече се подаде отчета на фирмата и се установи размера на нетните приходи от продажби за 2020 г. - в случая 345469.00 лв., трябва ли да се подаде декларация по чл. 87а от ЗКПО за деклариране вида и размера на авансовите вноски и да се внасят авансови вноски за второ и трето тримесечие?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Задължение за извършване на тримесечни авансови вноски по ЗКПО

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x