Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Внасяне на данък при изплащане на дивидент

Трендафил Василев Отговор, предоставен от
Трендафил Василев
Въпрос:

➤ Фирма Х и У са ЕООД. Едноличен собственик на капитала /ЕСК/ на фирма Х е фирма У. ЕСК на фирма У е чуждестранно физическо лице /от ЕС/. За 2021 год. фирма Х реализира печалба и има намерение да изплати дивидент към фирма У. Кой трябва да внесе данък 5%? При получаване на дивидент ще се извърши ли намаление по реда на чл. 27, ал. 1, т. 1 от ЗКПО?


Отговор:
Съгласно чл. 194, ал. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) с данък при източника (данъчна ставка 5%) се облагат дивидентите и ликвидационните дялове, разпределени (персонифицирани) от местни юридически лица в полза на:
1. чуждестранни юридически лица, с изключение на случаите, когато дивидентите се реализират от чуждестранно юридическо лице чрез място на стопанска дейност;
2. местни юридически лица, които не са търговци, включително на общини.

Следователно, съгласно горната разпоредба следва, че не се удържа данък при източника при изплащане на дивиденти и ликвидационни дялове, разпределени в полза на местни юридически лица, които са търговци, каквито са например търговските дружества – ЕООД.

Според нормата на чл. 27, ал. 1, т. 1 от ЗКПО, не се признават за данъчни цели счетоводните приходи, отчетени в резултат на разпределение на дивиденти от местни юридически лица и от чуждестранни лица, които са местни лица за данъчни цели на държава членка на Европейския съюз, или на друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.

Следователно счетоводните приходи, които ще отчете фирма У в резултат на разпределението на дивидент от фирма Х, не са признати за данъчни цели и с тях ще се преобразува (намали) счетоводния финансов резултат при определянето да данъчния финансов резултат.
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗКПО

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x