Третиране по ЗДДС на международна доставка на слънчогледово семе
Отговор, предоставен отЕли Марова Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
на 25 Апр 2025
Въпрос:
➤ Българско дружеството извършва търговия със семена и др. сделки. Извършва следната сделка: Българското дружество купува слънчогледово семе от кипърска фирма. След това българската фирма продава това семе на италианска фирма. Транспортът на стоката е от Румъния за Италия директно. Има следните документи: товарителница, при която румънска фирма от името на кипърската фирма изпраща стоката за Италия. Кипърската фирма е издала инвойс на българската фирма за доставката на слънчогледовото семе. Българската фирма е издала инвойс за продажбата на семето на италианската фирма. Транспортът се осъществява от външна фирма несвързана с доставчика и продавача. За тази доставка ние българското дружество трябва ли да издадем протокол за ВОП? Ако трябва да издадем протокол за ВОП, този протокол трябва да го отчетем само в дневника за продажби или ще имаме и право на данъчен кредит? Следва ли тази сделка да я третираме като тристранна операция или не? Какво основание трябва да напишем във фактурата си за продажба към италианската фирма?
Отговор:
За да попадне доставката в хипотезата на тристранна операция, кипърската фирма трябва да е регистрирана по ДДС в Румъния. Ако не Ви предостави валиден VAT от Румъния, условията на чл. 15 от закона няма да бъдат изпълнени и българската фирма не може да се счита за посредник в тристранна операция.
Ако кипърската фирма се явява първи доставчик и транспортът се организира от него, това ще означава, че доставките не включват междинен доставчик и чл. 65а от закона не се прилага.
Съгласно чл. 62, ал. 2 от закона българската фирма ще направи ВОП, за който няма да има право на данъчен кредит.
Да за се избегне прилагането на чл. 62, ал. 2, българската фирма трябва да се снабди с документите, изброени в чл. 9, ал. 1 от ППЗДДС.
Ако кипърската фирма се явява междинен доставчик във верига, в която румънска фирма е първи доставчик, тогава ще са приложими правилата на чл. 65а за последователни доставки. В този случай транспортът ще се отнесе за доставката към кипърската фирма и румънската фирма ще направи ВОД към кипърската фирма. Доставките на кипърската и българската фирми ще са с място на изпълнение в Италия, което ще доведе до задължение за регистрация на фирмите в Италия. В този случай българската фирма ще придобие и продаде стоката в Италия, което ще означава, че няма да има ВОП. За целите на ЗДДС основанието за неначисляване на ДДС към италианската фирма ще е чл. 86, ал. 3 от ЗДДС, което обаче не освобождава българската фирма от задължение за регистрация в Италия.
Тъй като в ЗДДС все още не са направени промените, валидни за ЕС от 01.01.2025 г., българската фирма няма да може да се възползва от облекчения режим за малките предприятия и ще трябва да се регистрира по ДДС в Италия.

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "ЗДДС – 23 казуса и техните решения"!
Подобни статии от категория ЗДДС
13Юли2026
Стандартен одиторски файл или фискален бон при предоставяне на видео уроци през онлайн магазин
от Теодоси Георгиев
на 13 Юли 2026
24Юни2026
Третиране по ЗДДС на закупуване от ЕС на медикаменти, ползвани за освободени медицински услуги
от Ели Марова
на 24 Юни 2026
25Юни2026
Регистрация по ДДС при получаване на услуги от израелска фирма
от Елена Илиева
на 25 Юни 2026
19Юни2026
ДДС третиране на доставка на пшеница от нерегистриран по ДДС доставчик
от Ели Марова
на 19 Юни 2026
15Юни2026
Отразяване на доставка на стока от регистриран по ДДС в Германия доставчик
от Ели Марова
на 15 Юни 2026
Последно актуализиран на 14 Юли 2026