Третиране на награда, предоставена на физическо лице
Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Елена Илиева
на 11 Май 2022
Въпрос:
➤ През март предоставихме награда на физическо лице (автомобил) само срещу регистрация в сайта на дружеството. Правилно ли е този вид разход да се третира като представителни разходи (10% по ГДД), при което за физическото лице да не възниква ангажимент по смисъла на ЗДДФЛ? Какви са рисковете за двете страни и как да се избегнат?
Отговор:
В ЗКПО не се съдържа самостоятелно определение на „представителни разходи" и се прилага определението в чл. 62 от ППЗДДС. Съгласно разпоредбата представителни или развлекателни цели са: посрещане, престой и изпращане на гости и делегации; нощувки; консумация на храна и напитки; организиране на делови срещи; тържества, развлекателни мероприятия; екскурзии. Не са представителни разходи организирането на симпозиуми, конгреси, конференции и други подобни мероприятия, които са пряко свързани с представяне или тестване на предлаганите от лицето стоки или услуги в рамките на независимата му икономическа дейност. Много често представителните разходи се бъркат с разходите за реклама, които съгласно § 1, т. 33 от ЗКПО включват разходите за популяризиране на стоки и услуги, включително подаръци, които носят търговското наименование или търговската марка на данъчно задълженото лице, в рамките на обичайното за извършваната от лицето дейност. Ако подаръкът не попада в една от горните две хипотези, е възможно разходът да се третира като разход, несвързан с дейността по чл. 26, т. 1 или като разход за дарение, който се признава по реда на чл. 31 от ЗКПО.
От гледна точка на ЗДДФЛ следва на първо място да се определи дали доходът е освободен от облагане или не. Съгласно чл. 13, ал. 1, т. 20 от ЗДДФЛ не са облагаеми паричните и предметните печалби, получени от участие в хазартни игри, организирани с лиценз, издаден по реда на Закона за хазарта или съгласно законодателството на друга държава членка на Европейския съюз, или държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство. Съгласно т. 21 не са облагаеми и предметните печалби с незначителна стойност от други игри на случайността, извън посочените в т. 20. В запитването няма данни автомобилът да представлява предметна печалба от хазартна игра и не е с незначителна стойност, следователно непаричният доход явно е облагаем за физическото лице. Съгласно чл. 38, ал. 14 от ЗДДФЛ с окончателен данък се облага брутната сума на придобитите облагаеми парични и предметни награди от игри, от състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител. Ако печалбата попада в тази хипотеза, то платецът на дохода следва да удържи и внесе окончателния данък по реда на чл. 65, ал. 7 от ЗДДФЛ. Ако доходът не е облагаем с окончателен данък, то той представлява облагаем доход от други източници по чл. 35 от ЗДДФЛ и физическото лице следва да го декларира с ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ. Тъй като в случая доходът по чл. 35 е непаричен за него не се дължи авансов данък по чл. 44а от ЗДДФЛ. С уважение: |
|
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "15 експертни решения на казуси от счетоводната практика"!
Подобни статии от категория ЗДДФЛ
05Септ2024
Третиране на доходи от продажба на обзавеждане и подобрения на недвижим имот
от проф. д-р Любка Ценова
на 05 Септ 2024
26Авг2024
Подаване на декларации към НАП при кончина на собственик на ЕООД
от Христо Досев
на 26 Авг 2024
23Юли2024
Деклариране на данък от ФЛ със свободна професия като лекар
от Христо Досев
на 23 Юли 2024
24Юли2024
Деклариране на доход от продажба на колекционерски предмети
от Елена Илиева
на 24 Юли 2024
23Юли2024
Регистрация по ДДС за българско ФЛ, отдаващо собствен имот в Гърция за временно пребиваване на туристи
от Елена Илиева
на 23 Юли 2024