Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Третиране на награда, предоставена на физическо лице

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ През март предоставихме награда на физическо лице (автомобил) само срещу регистрация в сайта на дружеството. Правилно ли е този вид разход да се третира като представителни разходи (10% по ГДД), при което за физическото лице да не възниква ангажимент по смисъла на ЗДДФЛ? Какви са рисковете за двете страни и как да се избегнат?


Отговор:
В ЗКПО не се съдържа самостоятелно определение на „представителни разходи" и се прилага определението в чл. 62 от ППЗДДС. Съгласно разпоредбата представителни или развлекателни цели са: посрещане, престой и изпращане на гости и делегации; нощувки; консумация на храна и напитки; организиране на делови срещи; тържества, развлекателни мероприятия; екскурзии. Не са представителни разходи организирането на симпозиуми, конгреси, конференции и други подобни мероприятия, които са пряко свързани с представяне или тестване на предлаганите от лицето стоки или услуги в рамките на независимата му икономическа дейност. Много често представителните разходи се бъркат с разходите за реклама, които съгласно § 1, т. 33 от ЗКПО включват разходите за популяризиране на стоки и услуги, включително подаръци, които носят търговското наименование или търговската марка на данъчно задълженото лице, в рамките на обичайното за извършваната от лицето дейност. Ако подаръкът не попада в една от горните две хипотези, е възможно разходът да се третира като разход, несвързан с дейността по чл. 26, т. 1 или като разход за дарение, който се признава по реда на чл. 31 от ЗКПО.

От гледна точка на ЗДДФЛ следва на първо място да се определи дали доходът е освободен от облагане или не. Съгласно чл. 13, ал. 1, т. 20 от ЗДДФЛ не са облагаеми паричните и предметните печалби, получени от участие в хазартни игри, организирани с лиценз, издаден по реда на Закона за хазарта или съгласно законодателството на друга държава членка на Европейския съюз, или държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство. Съгласно т. 21 не са облагаеми и предметните печалби с незначителна стойност от други игри на случайността, извън посочените в т. 20. В запитването няма данни автомобилът да представлява предметна печалба от хазартна игра и не е с незначителна стойност, следователно непаричният доход явно е облагаем за физическото лице.

Съгласно чл. 38, ал. 14 от ЗДДФЛ с окончателен данък се облага брутната сума на придобитите облагаеми парични и предметни награди от игри, от състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител. Ако печалбата попада в тази хипотеза, то платецът на дохода следва да удържи и внесе окончателния данък по реда на чл. 65, ал. 7 от ЗДДФЛ.

Ако доходът не е облагаем с окончателен данък, то той представлява облагаем доход от други източници по чл. 35 от ЗДДФЛ и физическото лице следва да го декларира с ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ. Тъй като в случая доходът по чл. 35 е непаричен за него не се дължи авансов данък по чл. 44а от ЗДДФЛ.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДФЛ

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x